Gazetelerde Bugün

32 kişinin öldüğü, 241 kişinin yaralandığı 'Hayata Dönüş' operasyonun üzerinden 11 yıl geçti. Cumhuriyet operasyonu manşetine 'Hayata dönemediler' başlığıyla taşıdı.

19 Aralık 2011 Pazartesi, 07:32
Abone Ol google-news

 

CUMHURİYET

Hayata dönemediler


Türkiye tarihinin en kanlı cezaevi operasyonu 19 Aralık 2000 tarihinde gerçekleşti. F tipi cezaevlerine karşı eylem yapan tutuklularla arabulucuların görüşmelerinin sonucu beklenmeden yapılan operasyonda ikisi asker 32 yaşam soldu. 20 cezaevine yapılan operasyonun ardından açılan pekçok dava zamanaşımından düştü. Operasyonla ilgili şu an üç dava sürüyor; biri Ümraniye’de tutuklulara, diğer ikisi ise Ümraniye ve Bayrampaşa’da güvenlik güçlerine açılan davalar.HÜRRİYET

TK-1828 bileti cebinde


Paris Büyükelçisi Burcuoğlu, soykırım yasa teklifinin görüşüleceği 22 Aralık Perşembe günü Fransa'yı terk edecek şekilde biletini cebine koydu.


MİLLİYET

Savcı Deniz'i sordu


Hopa olaylarını protesto ettikleri için Kocaeli'nde tutuklanan öğrencilere "Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya, Deniz Gezmiş isimli örgüt üyeleri ve bağlantıları soruldu.

VATAN

Taş kalpliler


Anne ve babasını trafik kazasında kaybeden iki yeğenini yetimhaneden kurtaran amca, İrlanda vize vermeyince Dublin'de açlık grevine başladı.


RADİKAL

Bu sicile iyi hal!


Tekirdağ-Çorlu'da karakola sığınan bir kadına tacizden ihraç edilen polis amiri, görevine devam etti.


AKŞAM

Takastan kilise çıktı
 

Ankara'da Gülhane Askeri Tıp Akademisi'ni yapmak için kolları sıvayan TOKİ'ye, karşılığında Etlik'te arazi tahsis edildi.


SÖZCÜ

Vekil Saltanatı!


Bizde bir vekile, maaş+danışman+sekreter+soförle birlikte 11 bin Euro ödeniyor.


HABERTÜRK

GATA'ya niyet VANK'a kısmet


Askerin hastane karşılığı TOKİ'ye verdiği arazide, 252 yıl önce Vank Manastırı olduğu saptanınca, manastırın tekrar yapımı kararlaştırıldı.


SABAH

Rum sürprizi


Hristofyas'tan Mesaj: Adada barış olursa çıkan doğalfaz, boru hattıyla Türkiye'ye nakledilecek.


POSTA

Garip savunma


İzmir Karabağlar karakolunda Temmuz'da polislerden dayak yiyen kadının görüntüleri aylar sonra ortaya çıkmıştı.


BİRGÜN

Katıksız bir derin devlet operasyonu


"Bayrampaşa, hükümetten başlayıp orduya kadar uzanan, Jandarma ve Emniyet'i içine alıp medyaya inen, nihayetinde yargıyı kuşatan katıksız bir derin devlet operasyonudur"


YENİ ŞAFAK

Failler malum ama devlet sırrı


Susurluk komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış, 'ölüm listesinin' faillerinin belli olduğunu, ancak devlet sırrı duvarı aşılamadığı için bir sonuca varılamadığını kaydetti.

ZAMAN

'Hayata Dönüş' sırasında ömrümde görmediğim bombalar kullanıldı


'Hayata Dönüş' operasyonunun komutanlarından emekli Binbaşı Zeki Bingöl, 32 kişinin hayatını kaybettiği olayla ilgili Zaman'a çarpıcı açıklamalarda bulundu. Operasyonda kullanılan bombaları daha önce hiç görmediğini söyledi. Kendisinin de 'tanık' olarak dinleneceği erlerin yargılandığı davada, asıl sorumluların yargı önüne çıkarılmamasını da eleştirdi.