"Gbagbo'yu Fransız özel kuvvetleri kaçırdı"

Fildişi Kıyısı'nın devrik Devlet Başkanı Laurent Gbagbo'nun danışmanı, Gbagbo'nun Fransız özel kuvvetleri tarafından kaçırıldığını iddia ederek, bunun Fildişi Kıyısı'nın tabii kaynaklarını ele geçirmeye yönelik bir darbe olduğunu ileri sürdü.

12 Nisan 2011 Salı, 10:04
Abone Ol google-news

Gbagbo'nun danışmanı Toussaint Alain Paris'te düzenlediği basın toplantısında, Laurent Gbagbo'nun Fransız özel kuvvetlerine ait unsurlar tarafından kaçırılarak, uluslararası toplum tarafından devlet başkanı olarak tanınan rakibi Alassane Uattara'nın karargahı olan Otel Golf'e getirildiğini söyledi.

Alain, "Fransa'nın askeri müdahalesi ülkemizin egemenliğine ciddi bir darbedir. Bu, Fildişi Kıyısı'nın doğal kaynaklarını ele geçirmekten başka amacı olmayan bir darbedir" diye konuştu.

Laurent Gbagbo, BM, Fransa ve Uattara tarafına göre, dün öğleden sonra BM askerlerinin desteğindeki Fransız askerleri tarafından Abidjan'daki resmi ikametgaha düzenlenen bombardımandan sonra Uattara'ya bağlı askerlerce gözaltına alınmıştı.

Paris, Fransız askerlerinin Abidjan'da resmi ikametgaha yönelik son taarruza katıldıklarını yalanlıyor.
 

Fransa'dan 400 milyon avro yardım

Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde da Fildişi Kıyısı Maliye Bakanı Charles Koffi Diby ile N'Djamena'da yaptığı görüşmeden sonra, ülkesinin Fildişi Kıyısı'na halkın ve Abidjan'ın acil ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla gelecek günlerde 400 milyon avro tutarında yardım yapacağını açıkladı.

Lagarde, Fransa'nın bu uzlaşma ve yeniden imar sürecinde Fildişi Kıyısı'na tam destek verdiğini söyledi.
 

Abidjan'da silah sesleri

Öte yandan, Abidjan'da bugün devrik Devlet Başkanı Gbagbo'nun iki kalesi devlet başkanlığı ikametgahının bulunduğu Plateau ve Cocody semtlerinde ağır silah sesleri duyuldu.

Görgü tanıkları, öğleden önce bu semtlerde ağır silahlarla ateş açıldığını, sokaklara kimsenin çıkmaya cesaret edemediğini anlattılar.


Fransa'dan yalanlama

Fransa Savunma Bakanı Gerard Longuet, Fildişi Kıyısı'nda devlet başkanlığını bırakmayan Larent Gbagbo'nun gözaltına alındığı operasyonun görüntülerinin, Fransız askerlerinin olaya katılmadığını göstereceğini söyledi.

Longuet, operasyonun tamamının kaydedildiğini belirtti.

Bakan, görüntüler sayesinde hiçbir Fransız, BM Fildişi Misyonu askeri ile BM gücünün, Gbagbo'nun ikametgahına girmediğinden emin olunacağını ifade etti.

Fransız özel birliklerinin dün Gbagbo'yu gözaltına alarak muhalefet liderlerine teslim ettiği bildirilmişti. Fransa'daki diplomatik bir kaynak ise Gbagbo'nun, uluslararası toplumun devlet başkanı olarak kabul ettiği Alassane Uattara'nın birlikleri tarafından gözaltına alındığını ve Abidjan'daki Golf Oteli'ne götürüldüğünü belirtmişti.

Bu arada Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, Gbagbo'nun devrilmesinin birkaç ay sonra devlet başkanlığı seçiminin yapılacağı diğer Afrika ülkeleri için "iyi haber" olduğunu belirtti.

Juppe, Gbagbo'nun devrilmesinin başta Fildişi olmak üzere bu yıl Nijerya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Liberya ve Zambiya gibi on kadar Afrika ülkesi için de iyi haber olduğunu ifade etti.

Gbagbo'nun Fransa'ya sürgün edilip edilemeyeceğine ilişkin soru üzerine ise Juppe, Fransa'nın kesinlikle bunu kabul etmeyeceğini söyledi.

 

"Krizin bitmesi için fırsat"

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), Fildişi Kıyısı'nın eski devlet başkanı Laurent Gbagbo'nun gözaltına alınmasının, bu ülkedeki krizin bitmesi için bir şans olduğunu açıkladı.

ECOWAS Komisyon Başkanı James Victor Gbeho, yazılı açıklamasında ''Gbagbo'nun gözaltına alınması, ülkedeki krize hızla son verilebilmesi için bir fırsattır'' ifadesini kullandı. Gbeho ayrıca, uluslararası toplumca tanınan seçilmiş Devlet Başkanı Alassane Uattara'dan, Gbagbo'nun haklarının korunması ve güvenliğinin sağlanmasını istedi.

Laurent Gbagbo'nun, dün öğleden sonra BM askerlerinin desteğindeki Fransız güçlerin Abidjan'da bulunan resmi ikametgaha düzenlediği bombardımandan sonra, Uattara'ya bağlı askerlerce gözaltına alındığı belirtilmişti.