Gelibolu'da 100 hektar yandı

Çanakkale'nin Gelibolu İlçesi'ne 20 kilometre uzaklıktaki Ilgar Deresi yakınlarında bulunan ormanlık alanda yangın çıktı. Şiddetli rüzgar nedeniyle yayılan alevlerin oluşturduğu duman kent merkezine kadar ulaştı.

28 Temmuz 2013 Pazar, 10:20
Abone Ol google-news

Gelibolu İlçesi Ilgar Deresi yakınlarındaki ormanlık alanda bugün saat 12.00 sıralarında henüz bilinmeyen bir nedenle yangın başladı. Şiddetli rüzgarın da etkili olduğu bölgede yangın hızla yayıldı. Yangında oluşan yoğun duman, rüzgar nedeniyle kent merkezine kadar ulaştı. Gelibolu Tarihi Milli Park sınırına yakın bir alanda başlayan yangının kontrol altına alındı.

Yangına Tekirdağ, Edirne, Keşan’ın da aralarında bulunduğu çevre il ve ilçelerden çok sayıda arazöz ile belediyelere bağlı itfaiye ekipleri müdahale etti.

Havanın kararmasıyla uçak ve helikopterler bölgeden ayrılırken, 35 arazöz, iş makineleri, itfaiye ekipleri ile yaklaşık 200 kişinin alandaki çalışmaları aralıksız sürdü.

Çanakkale Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri, yaklaşık 100 hektarlık alanın zarar gördüğü yangının büyük oranda kontrol altına alındığını bildirdi.

Yetkililer, yangının alan olarak büyüme riskinin azaldığını, bazı bölgelerde zaman zaman alevlenmelerin yaşandığını, bu tip yangınlarda alev ve dumanların 3-4 gün sürebileceğini kaydetti.

Takviye güçler de bölgeye gönderiliyor. Ayrıca yine çevre il ve ilçelerde konuşlu 6 helikopter ile bir amfibi uçak bölgeye sevk edildi. Havadan ve karadan yoğun bir çalışma yapılmasına rağmen, adeta mermi gibi patlayan kozalaklar yangın alanının genişlemesine neden oluyor. İlk başladığı sırada ters yönde ilerleyen yangın, rüzgarın yön değiştirmesi nedeniyle Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Park’a doğru ilerlemeye başladı. Kuvvetli rüzgar söndürme çalışmalarını da olumsuz yönde etkiledi.

Çanakkale Valisi Ahmet Çınar,  yangın söndürme çalışmasının hem havadan hem de karadan sürdüğünü söyledi. Yangının çıkış sebebinin belli olmadığını aktaran Çınar, "Belediyelerden de destek istedik. Arkadaşlarımız müdahale ediyor. Rüzgar olumsuz etkiyor. Konu ile ilgili de bakanlığın haberi var. Arkadaşlar çalışıyorlar, inşallah en kısa zamanda söndürülür diye düşünüyorum" dedi.

Yangının şehitliklerin de bulunduğu Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Park'a sıçrayıp sıçramayacağı yönündeki soru üzerine Çınar, "Gidişat, müdahalenin şekli, rüzgarın gücü bunlar belirleyici etken olacaktır. Dileğimiz en kısa zamanda en az zararla yangının söndürülmesi" diye konuştu.

Bölgede yangın devam ediyor, çıkan dumanın yüksekliği, yangının büyüklüğünü de ortaya koyuyor.