Genç'ten 'fenerli' protesto

CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, Deniz Feneri soruşturmada hakim ve savcıların baskı altına alındığını, davanın içeriğinin değiştirildiğini söyledi. Genç soruşturma sürecini protesto amacıyla meclisteki basın toplantısına sembolik bir fener ile geldi.

17 Ekim 2011 Pazartesi, 12:19
Abone Ol google-news

TBMM'de düzenlediği basın toplantısına fener getiren Genç, Deniz Feneri soruşturmasına ilişkin, ''Herhalde bunları tahliye edecekler. Bunu protesto etmek için fener aldım. Hem grup hem Genel Kurulda taşıyacağım, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin istifa edinceye kadar'' diye konuştu.

Savcıların, Haziran seçimlerinden önce Deniz Feneri üzerinde hiçbir işlem yapmadığını, bunun AKP iktidarının önlemesiyle olduğunu belirten Genç, ''Zekeriya Karaman'ın oğlu ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu bacanak. Erdoğan'ın hazmedemediği, 'Nasıl olur yargı benim emrimde olsun da benim oğlumun bacanağının babası içeri girsin...' Bu Hükümet, Zekeriya Karaman'ın kurtulması için her türlü yola başvuracaktır. Ne yapıp edip bunları tahliye edecekler. Ederlerse, tamamen yargının yok olduğu anlamına gelir. Bunlar örtbas etmesinler diye feneri, çarşıda buldum getirdim'' dedi.

Genç, 10 soru önergesinin, TBMM Başkanı Cemil Çiçek tarafından reddedildiğini, bunun ''facia'' olduğunu öne sürerek, ''Biz Hükümet'in icraatlarını kime, nasıl soracağız?'' diye konuştu.

AKP'nin, 24. Dönem'deki taktiğinin ''TBMM'nin kapısına kilit vurmak'' olduğunu söyleyen Genç, ''Söz taleplerimiz verilmiyor, soru önergelerimiz geri geliyor. Biz ne yapalım, Meclis'te yatalım mı yasama faaliyetlerinde nasıl bulunacağız?'' sorusunu yöneltti.