Genelkurmay: 9 şehit 15 yaralı

Genelkurmay Başkanlığı dün Hakkari-Çukurca yolu üzerinde gerçekleştirilen terör saldırısında 8 askeri personel ve 1 Geçici Köy Korucusu'nun şehit olduğunu, 15 askeri personelin yaralandığını bildirdi. Ayrıca, PKK terör örgütüne ait olduğu belirlenen 168 hedefin bombaladığı açıklandı.

18 Ağustos 2011 Perşembe, 06:39
Abone Ol google-news

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden, dün meydana gelen saldırıya ilişkin bilgilerin yeraldığı bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamada şöyle denildi:

"1. 17 Ağustos 2011 günü HAKKÂRİ-ÇUKURCA yolu üzerinde intikal halindeki bir askeri konvoya bölücü terör örgütü tarafından hain bir saldırıda bulunulmuştur. Bu hain saldırı sonucu 8 askeri personel ve 1 Geçici Köy Korucusu şehit olmuş, 15 askeri personel yaralanmıştır. Yaralılardan biri hariç diğerlerinin hayati tehlikesi bulunmamaktadır.
2. Şehit Geçici Köy Korucusunun naaşı toprağa verilmiş, diğer şehitlerimizin naaşları ise 18-19 Ağustos 2011 tarihlerinde memleketlerinde yapılacak törenlerle toprağa verilecektir.
3. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, şehitlerimizin değerli ailelerine ve yüce milletimize başsağlığı ve sabırlar dileriz."


168 hedef bombalandı

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) dün akşam saatlerinde Kandil'e düzenlediği hava harekatında 168 hedefi bombaladı. Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle:

"17 Ağustos 2011 günü akşam saatlerinden itibaren bölücü terör örgütüne ait Kandil Dağı, Hakurk, Avaşin-Basyan, Zap ve Metina Bölgesindeki 60 hedefe, Türk Hava Kuvvetleri uçakları tarafından başarılı bir taarruz harekatı icra edilmiştir.
Görevlerini başarıyla tamamlayan uçaklarımız emniyetle üslerine dönmüşlerdir.
Ayrıca, hava harekatı öncesinde; Zap, Avaşin-Basyan ve Hakurk Bölgelerinde tespit edilen 168 hedef, topçu silahları ile yoğun olarak ateş altına alınmıştır.
İcra edilen harekatta, her zaman olduğu gibi sadece bölücü terör örgütü hedef alınmış, sivil halkın olumsuz etkilenmemesi için gerekli hassasiyet gösterilmiştir.
Türk Silahlı Kuvvetlerinin yurt içi ve yurt dışındaki benzer faaliyetleri, Irak'ın kuzeyini güvenli bir yaşam alanı ve Türkiye'ye saldırı üssü olarak kullanan bölücü terör örgütü etkisiz hale getirilinceye kadar kararlılıkla sürdürülecektir."