"Genelkurmay spekülasyon ve şüpheleri ivedilikle gidersin"

Birleşme kararı alan DP ile Anavatan Partisi Genel Başkanları ortak bir açıklama yaparak, Genelkurmay'ın, Genelkurmay Harekat Daire Başkanlığı tarafından hazırlandığı iddia edilen belge ile ilgili "spekülasyon ve şüpheleri ivedilikle gidermesi" gerektiği bildirildi.

14 Haziran 2009 Pazar, 15:16
Abone Ol google-news

DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ile Anavatan Partisi Genel Başkanı Salih Uzun'un imzasını taşıyan ortak açıklamada, her iki partisin gelişmeleri "derin bir dikkat ve endişeyle izlendiği" belirtildi.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından soruşturulduğu bildirilen belgenin gerçek olup olmadığı hakkındaki şüphenin derhal ortadan kaldırılması gerektiği ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:
"Bu yapılanmanın gerçekten var olup olmadığı, var ise gözümüz gibi üzerine titrediğimiz demokrasimizi kimlerin, neden hedef aldıklarının ortaya çıkarılması, yok ise bu türden iddiaları kimlerin ve neden ortaya attıklarının açıklığa kavuşturulması da ancak meselenin özgürce ve tüm şeffaflığıyla basın organlarımızda tartışılmasıyla mümkün olacaktır.

AB üyeliği için müzakere sürecinde olan bir ülkede böylesi konuların -iddia şeklinde dahi olsa- gündeme gelmesi, Türkiye'yi çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine çıkma hedefinden uzaklaştırmaktadır. Ayrıca bu durum yeni ve sivil bir anayasanın gerekliliğini ve aciliyetini bir kez daha göstermektedir."

DP ve ANAVATAN'ın Türkiye'de demokrasi, hukuk düzeni, çağdaşlık, özgürlükler ve devlet kurumlarının birbirleriyle uyum içinde çalışabilmesi için gerekli sivil anayasal düzenin kararlı ve inançlı savunucuları olduğu vurgulanan açıklamada, "Çünkü ortak değerin demokrasi olduğu bir toplumda demokrasinin aklından üstün akıl olmaz. Demokrasi ince hesap kaldırmaz. Demokrasi toplum mühendislerine bırakılamayacak kadar ciddi bir rejimdir."

 

Yayın yasağı

Genelkurmay Harekat Daire Başkanlığı tarafından hazırlandığı iddia edilen belgeye ilişkin basın yayın organlarına yayın yasağı konulması da eleştirildi. Açıklamada, "Türkiye'nin demokratik yapısını tahrip etmeyi, seçimle iktidara gelmiş hükümeti demokrasi dışı yollarla devirmeyi, farklı kesimleri çeşitli komplo ve iftiralarla karşı karşıya getirerek toplumsal barışı bozmayı hedeflediği iddia edilen bir yapılanma ile ilgili haberlere yayın yasağı getirilmesi, toplumumuzun bilgi edinme hakkı ve basın özgürlüğüyle bağdaşan bir tutum değildir" denildi.

İvedilik kararı: Bir yasa tasarısının daha çabuk görüşülmesini sağlamak üzere, öneriyi veren milletvekili ya da altkurulun yazılı ve gerekçeli isteği üzerine meclisçe verilen vargı.