Google’a yasal işlem başlatıldı... 6 milyar Euro ceza kesilebilir

AB Komisyonu, 5 yıllık inceleme ardından hizmetlerinde egemen konumunu kötüye kullandığı ve haksız rekabete yol açtığı gerekçesiyle arama motoru Google’a yasal işlem başlattı.

16 Nisan 2015 Perşembe, 11:29
Abone Ol google-news
Suçlamalara yanıt vermesi için 10 hafta süre tanınan şirketin 6 milyar euro ceza ile karşı karşıya kalabileceği belirtildi.

AB Komisyonu, Google'ın arama sonuçlarında kendi hizmetlerini bilinçli olarak öne çıkardığını savundu. Komisyon yaptığı araştırma sonunda, Google'ın AB’nin rekabet kurallarına uymadığı ve tüketiciye zarar verdiğini savundu. AB Komisyonu’nun 2010 yılından bu yana yaptığı incelemenin onaylanması durumunda Google, 6 milyar euro para cezası ödemek zorunda kalabileceği ifade edildi.

Alman medyasına göre, AB Komisyonu'nun rekabetten sorumlu üyesi Margrethe Vestager de akıllı telefonlarda ve tablet bilgisayarlarda kullanılan Google'ın Android işletim sistemine ilişkin de inceleme başlatıldığını açıkladı. Almanya Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel, AB'nin Google’ın piyasadaki gücünü kötüye kullanma şüphesi ile başlattığı önlemleri desteklediğini açıklarken Vestager’in açıklamalarından memnuniyet duyduklarını söyledi.

Google, Avrupa ülkelerinde arama motoru piyasasında yüzde 90'a varan bir paya sahip. AB Komisyonu’nun suçlamalarını geri çeviren Google, suçlamaların dayanağı olmadığı, Google'ın en çok kullanılan arama motorlarından biri olmasına rağmen, kullanıcıların başka yollardan da bilgiye ulaşabileceğini vurguladı.Google'ın suçlamalara yanıt vermesi için 10 hafta süresi bulunduğu uzlaşma yoluna gitmeyi tercih etmemesi halinde yasal sürecin uzayacağı ifade edildi.