‘Görülmüştür’ filmine Atina’dan ödül

Yunanistan’ın başkenti Atina’da düzenlenen 32. Avrupa Sinema Panoraması Festivali’nde Serhat Karaaslan’ın yönettiği, başrolünde Berkay Ateş ve Saadet Işıl Aksoy’un olduğu “Görülmüştür” filmi, iki ayrı jüri tarafından ödüle değer görüldü.

Yayınlanma: 10.12.2019 - 02:00
‘Görülmüştür’ filmine Atina’dan ödül
Abone Ol google-news

Ödüllerden biri, festivalin tek uluslararası jürisinin verdiği FIPRESCI Ödülü, diğeri Yunan sinema profesyonellerinin verdiği Panorama Ödülü oldu. Film daha önce de, Çek Cumhuriyeti’nde Karlovy Vary Festivali’nde Feodora Ödülü’nü, İstanbul’da En İyi Senaryo (Serhat Karaaslan) ve Kurgu (Ali Ağa) ödüllerini, Adana’da ise En İyi Kurgu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Füsun Demirel) ödüllerini kazanmıştı. Filmde, Zakir, cezaevinde mektup okuma komisyonunda görevli bir infaz memurudur. 

Hayatını cezaevinde mahkûmlara gelen mektupları okumak ve sansürlemekle geçirmektedir. Her gelen ve giden mektup önce onun kontrolünden geçer. Mektuplarda yazılanlar cezaevi protokolüne göre bir sorun teşkil etmediği takdirde sahibine ulaşabilir. Mektuplardan birinden çıkan bir fotoğraf Zakir’in dikkatini çeker. Fotoğraf, Selma adındaki genç ve güzel bir kadına aittir. 

Genç adam çok etkilendiği bu fotoğrafı çalmaya karar verir. Ancak bir süre sonra olay basit bir hırsızlık olarak kalmaz. Selma zamanla Zakir için bir takıntı haline gelmeye başlar. Geçen hafta sona eren 30. Singapur Uluslararası Film Festivali Ana Yarışması’nda da Jüri Özel Ödülü’ne değer görülen “Görülmüştür”, 6-13 Aralık arasında Hindistan’ta düzenlenecek olan 24. Kerala Uluslararası Film Festivali’nin açılış filmi olacak. 


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler