Gül'den açıklama

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkü'nde verdiği Cumhuriyet Bayramı resepsiyonunda davetli gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gül, Türkiye'nin geleceğine güveninin tam olduğunu belirterek, 'Sorunlarımızı kendi gücümüz, kendi inisiyatifimiz, kendi aklımız, kendi birikimimizle çözebilecek olgunlukta olalım'' dedi.

29 Ekim 2009 Perşembe, 20:21
Abone Ol google-news

Çankaya Köşkü'nde verdiği Cumhuriyet Bayramı resepsiyonunda, Türkiye Cumhuriyeti'nin 86. yaşını kutladığını anımsatan Gül, ''Artık Türkiye onuncu, yirminci, kırkıncı, ellinci yıllarda değil. Her şeyiyle çok olgun'' dedi.

Bundan dolayı gurur duyduğunu ifade eden Gül, bu olgunluk sayesinde Türkiye'nin çevresince yakından takip edildiğini ve örnek alındığını söyledi. Gül, Türkiye'nin yolunda emin adımlarla ilerlediğini dile getirerek, ''Bu olgunluğun çeşitli algıları olabilir. Türkiye bunların hepsini aşar. O bakımdan heyecanlanmaya hiç gerek yok'' diye konuştu. Cumhurbaşkanı Gül, asıl heyecanlanılacak konunun Türkiye'ye dışarıdan bakınca güçlü ülke olarak görülmesi olduğunu kaydetti.

Cumhuriyetin temel ilkeleri üzerinde mutabakat olduğunu ve bunun dışında düşünenlerin dikkate alınmayacak kadar marjinal bulunduğunu belirten Gül, bunların her ülkede olabileceğini söyledi.

Her ülkenin olduğu gibi Türkiye'nin de sorunları olduğunu ifade eden Gül, şöyle konuştu:
''Kaygıya gerek yok. Sorunları olgunluk içinde kendi gücümüz, kendi inisiyatifimiz, kendi aklımız, kendi birikimlerimizle çözebilecek olgunlukta olalım. Türkiye'nin aydınları, siyasetçileri, bilim adamları, komutanları ve ünü Türkiye'yi aşmış insanları var. Zaman zaman karşılaştığımız sıkıntılı durumları bu birikimle hep beraber aşacağız.

Hedef belli. Atatürk'ün gösterdiği muasır medeniyet seviyesi. Evrensel kurallar, evrensel demokrasinin kuralları belli. Kimsenin, Cumhuriyet'ten dönüş ya da Cumhuriyet'ten başka yönetim tarzı düşünecek hali söz konusu olamaz. Demokratik standartlarımızı muasır medeniyet standardına kendi gücümüzle taşımamız önemli. Bunları yapacağımıza eminim. Türkiye'nin geleceğine güvenim tam.''


''Evrensel değerler neredeyse Türkiye orada"

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin doğuya yöneldiğine dair değerlendirmeler olduğunun ifade edilmesi üzerine, doğu-batı konusunun nispi olduğunu belirtti.

Demokrasi, insan haklarına saygı, serbest piyasa ekonomisi gibi değerlerin önemli olduğunu vurgulayan Gül, ''Bu değerler doğudaysa doğuda, batıdaysa batıda. Ne demek doğu-batı? Demokrasi, insan hakları, şeffaflık, hukukun üstünlüğü, serbest piyasa ekonomisi gibi değerler kurallarla, yasalarla giderek güçleniyorsa Türkiye'nin doğuda mı, batıda mı olduğu anlamsız'' diye konuştu.

AB ile bütünleşmenin Türkiye'nin adeta bir devlet politikası haline geldiğini belirten Gül, ''Türkiye ne AB'ye, ne ona, ne buna mecbur. Bizim gidişatımızı resmi olarak kolaylaştırmazlarsa, biz bir çok şeyi kendi kendimize yaparız'' dedi.

Gül, Türkiye'nin güçlü bir ülke olduğunu yineleyerek, Türkiye'nin yanında olanlara güç katacağını ve kimsenin Türkiye'ye istediği gibi davranamayacağını söyledi.


Kürt açılımı

Gül, demokratik açılımın hareketlendirilmesi için girişimi olup olmayacağına ilişkin soruyu yanıtlarken, bu konunun bir anlık, bir günlük, bir konuşmalık iş olmadığını; dinamik bir gelişim süreci olduğunu belirtti. Gül, konuyla ilgili olarak yeri geldiğinde muhalefetle görüştüğünü de ifade etti.
''Tarihi fırsatın içi sağlıklı dolduruluyor mu?'' sorusu üzerine Gül, ''Olacak. 'Terör bitti' denecek. Terörün bitmesi için de içinizde ya da komşunuzda silahlı insan kalmayacak'' dedi.

Kıbrıs konusuyla ilgili sorular üzerine de değerlendirmelerde bulunan Gül, müzakerelerin ucunun açık olmaması gerektiğini, sınırlı yapılacak görüşmeler sonunda varılacak anlaşmanın referanduma götürülmesi gerektiğini söyledi.

''Biz, bu yılın sonuna kadar bu işin bitmesini arzu ediyoruz'' diyen Gül, bitmemesi halinde makul bir sürede tamamlanmasını istediklerini ifade etti. Gül, aksi durumu ''Zaman geçirme taktiği gibi oluyor'' diye niteledi.


"Domuz gribi aşısı olmadım"

Gül, bir soru üzerine domuz gribi aşısı olmadığını ve bu konuda doktorlarına uyacağını dile getirdi. Farkına varılmadan grip virüsünün taşıyıcısı olunabileceğini anlatan Gül, bu konuda herkesin titiz davranmasını istedi.
Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ arasında gerçekleşen görüşmeye ilişkin soruyu yanıtlamadı ve ''Onu siz takdir edersiniz'' dedi.