Gülümseten, bilge çellist: Steven Isselis

Pan Yayınları, ünlü çellist Steven Isserlis’in klasik müziği mizahi bir dil ile tanıttığı “Beethoven Çorbayı Neden Fırlattı?” dan sonra ikinci kitabı Handel'in Kıpır Kıpır Peruğu” nu da İnci Ötügen çevirisiyle yayın dünyamıza kazandırdı.

01 Aralık 2013 Pazar, 22:54
Abone Ol google-news

Okuyucu, kitabın arka kapağında yazan; “Haydn’ın karısı saçını neyle kıvırırdı? Schubert gözlük mahfazasını ne yaptı. Dvorák bir şişe bira yüzünden neden çok bozuldu? Çaykovski neden kafası kopup düşecek diye korkuyordu? Fauré bir tabak ıspanağı neden suratına yedi? Ve Handel peruğunu neden sallardı?” sorularının cevaplarını ararken , aslında bu ünlü bestecilerin yaşamından küçük hikayeleri ve müziklerini öğreniyor, keyifli, sürükleyici satırlar arasında.

Yoğun müzik yaşamını sürdürürken yazdığı iki kitapla çocuklara, gençlere, düşünerek, öğrenerek, eğlenerek yaşamak isteyen herkese hitap eden ünlü çellist Steven Isserlis, bu yeni kitabında altı yeni besteci; Handel, Haydn, Schubert, Çaykovski, Dvorák ve Fauré ile okuru buluşturuyor, mizahın inceliğiyle yüzümüzü güldürmeyi de ihmal etmeden.

Türkiye’de halka ulaştırılması önemsenmeyen, neredeyse engellenen büyük bir zenginliğin “klasik müziğin” kapılarını aralayan kitabı, daha önce yayınlanan “Beethoven Çorbayı Neden Fırlattı?” yı okumuş olanlar hemen fark etmiştir.