Gül'ün danışmanına ne kadar para ödendi

CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Basın Danışmanı Ahmet Sever'e TRT tarafından ödenen parayı sordu.

22 Ağustos 2011 Pazartesi, 07:28
Abone Ol google-news

CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, TBMM Başkanlığı'na, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Daha önce verdiği soru önergesine verilen yanıtı hatırlatan Dibek, şöyle dedi:
"7/18312 esas yazılı soru önergeme bakanlığınızca verilen yanıtta TRT'nin Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül'ün Basın Danışmanı Ahmet Sever'e 2007, 2008, 2009 ve 2010 yılının mart ayına kadar haber programı hazırlamak ve sunmak için bölüm başına 3 bin 500 TL aldığı bilgisi verilmiştir. Diğer sorularım yanıtsız bırakılmıştır.
Ayrıca, Meclis Genel Kurulu'nda Sayın Bülent Arınç'a yönelttiğim aynı mahiyetteki sorulara, Sayın Arınç, 'Program 5 hafta devam etmiş ve bölüm başına 3 bin lira ödeme yapılmış. Geçmişte bir program yapmış, program başına kendisine ödeme yapılmış ve bunun toplamı 15 bin lira olabilir' yanıtını vermiştir."

Yanıtsız bırakılan soruların peşine düşen Dibek, şu soruları yöneltti:
"Önergede yer alan 'TRT'den, Sever'e bugüne kadar toplam ne kadar para ödenmiştir?' sorusu neden yanıtsız bırakılmıştır? TRT bu rakamı açıklamaktan neden korkmaktadır?
2007-2010 yılları boyunca toplam kaç Avrupa Vizyonu isimli program yayınlanmıştır?
Yayınlanan Avrupa Vizyonu programını her hafta Ahmet Sever mi sunmuştur? Yayınlanan Avrupa Vizyonu programını her hafta Ahmet Sever mi hazırlamıştır?
Ahmet Sever'in sunmadığı bölümler için ödeme yapılmış mıdır?
Yapılan sözleşmeye yapımcı ve sunucu olarak imza atan Ahmet Sever programların hazırlanmasına her hafta katkı sunmuş mudur?
Programların hazırlanmasına katkı sunmadığı bölümler için Ahmet Sever'e ödeme yapılmış mıdır?
Ahmet Sever Cumhurbaşkanlığı danışmanlığını bırakıp TRT'de program mı hazırlamıştır?
Avrupa Vizyonu programının hazırlanmasında TRT'de kadrolu ya da sözleşmeli olarak çalışan kaç kişi görev almıştır, bu kişilerin isimleri ve unvanları nedir?
İbrahim Şahin imzalı soru önergesi yanıtı ile Sayın Arınç'ın açıklamaları birbiri ile çelişmektedir. Bakan olarak, şahsınızı yanıltan ve Genel Kurul tutanaklarına yanlış bilgilerin girmesine neden olan yetkililer hakkında bir soruşturma açmayı düşünmekte misiniz?
Aynı konudaki 15 Nisan 2011 tarihli soru önergeme neden yanıt verilmemiştir?"