Haaretz: Erdoğan savunmaya geçmek zorunda kaldı

Haaretz gazetesi Ortadoğu uzmanı Zvi Barel, Başbakan Erdoğan'ın Türkiye'nin "Panislamist ve terör destekçisi ülke" yorumlarına karşı savunmaya geçmek zorunda kaldığını" öne sürdü.

21 Haziran 2010 Pazartesi, 14:54
Abone Ol google-news

Haaretz Gazetesi Ortadoğu uzmanı yazar Zvi Barel, Türkiye ile İsrail arasındaki "derin çatlağa" dikkat çekerek Hamas'ın Gazze şeridini ele geçirmesinin 3. yıldönümünde Türkiye'den daha iyi bir "armağan" bulamayacağı yorumunu yaptı.

Gazze ablukasının dünya gündemini meşgul etmeye devam ettiğini vurgulayan Zvi Barel, analizinde Lübnanlı yazar Kharillah'ın "Türkiye'nin Gazze'yi 'tarihi bir mesele' olarak görmemesi daha sağlıklı olacaktır. Erdoğan, Gazze kuşatması kalkana kadar sessiz kalmayacaklarını belirtmekten vazgeçmeli" şeklindeki sözlerine dikkat çekti.

Bu arada Barel, analizinin sonunda AKP'li milletvekillerine siyasi danışmanlık yapan bir AKP üyesinin değerlendirmelerine yer verdi. İsmi açıklanmayan AKP'li danışman, "Erdoğan'ın ani parlayan bir Başbakan gibi görülmesi olasılığı bulunduğu"nu belirtirken, partide özellikle öfkeli olduğu zaman Erdoğan'a bir şeyler söyleyebilecek az kişi olduğunu da söyledi.

Danışman, "Bu durum, İsrail'e duyulan öfkenin samimi olmadığı anlamına gelmiyor ama Başbakan'ın kişisel bir öfkesinden çok milletin öfkesini yansıtıyor. Ancak İsrail'e karşı duyulan öfke ile Türkiye'nin dış politikasını ayırt etmek zorundasınız" dedi.