'Hakimler için arşiv taraması kaldırılmadı'

Adalet Bakanlığı, mülakata giren hakim ve savcı adaylarından fotoğraf ve imza taşıyan güvenlik soruşturması formu istendiği, mülakatlarda buna göre değerlendirme yapıldığı iddialarıyla ilgili açıklama yaptı.

18 Ağustos 2009 Salı, 13:22
Abone Ol google-news

Adalet Bakanlığı hakim ve savcılar için arşiv araştırması uygulamasının kaldırılmadığını bildirdi. Adalet Bakanlığı, mülakata giren hakim ve savcı adaylarından fotoğraf ve imza taşıyan güvenlik soruşturması formu istendiği, mülakatlarda buna göre değerlendirme yapıldığı iddialarıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

2003 yılında yasayla hakim ve savcı adayları ve mesleğe kabul edileceklerle ilgili arşiv araştırması zorunluluğunun getirildiğini belirten Bakanlık, arşiv araştırmasının, "kişinin kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığının, kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerinde ilişiği ile adli sicil kaydının ve hakkında herhangi bir tahdit olup olmadığının mevcut kayıtlardan saptanması" şeklinde yapıldığını bildirdi.

Adalet Bakanlığı, son dönemde öğrencilik yıllarında bir toplantıya katılan kişinin hakim ve savcı adayı yapılmadığı iddialarına da yanıt verirken, bu aday hakkında yapılan arşiv araştırması sonucunun mülakatlarda değerlendirmeye alınmadığını savundu.