Haksen başkanı Çivi: "Adalet pazarlandı"

HAKSEN Genel Başkanı Ayhan Çivi, Sosyal Güvenlik Kurum'u tarafından 21 Aralık 2008'de yapılan Şeflik sınavının, yedi sorunun hatalı olması nedeniyle Ankara 5. İdare Mahkemesinin kararı ile iptal edildiğini belirterek, "İptal kararı nedeniyle, yapılan atamaların iptal edilerek, sınavın yeniden yapılması gerekirken bugüne kadar herhangi bir işlem yapılmamıştır" diye konuştu.

15 Eylül 2010 Çarşamba, 14:45
Abone Ol google-news

 

HAKSEN Genel Başkanı Ayhan Çivi, Sosyal Güvenlik Kurum'u tarafından 21 Aralık 2008'de yapılan Şeflik sınavının, yedi sorunun hatalı olması nedeniyle Ankara 5. İdare Mahkemesince iptal edildiğini belirterek, "İptal kararı nedeniyle, yapılan atamaların iptal edilerek, sınavın yeniden yapılması gerekirken bugüne kadar herhangi bir işlem yapılmamıştır" diye konuştu.

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) Başkanlığı, önünde yaptığı basın açıklamasında, bu sınavda şaibeden öte gerçekler vardır diyen Çivi, "SGK tarafından işlem yapılmamasına gerekçe olarak, davacı personelin avukatının 07/07/2010 tarihinde kuruma verdiği dilekçe ile 'adı geçenin sınavın iptal edilmesinde hukuki yararı kalmadığını düşündüğünü ve bu karar ile sınavın iptal edilmesinin, kazanamadığı bu sınavı kazanmasını sağlayamayacağından' davasından feragat ettiği gösterilmektedir" diye konuştu.

Davacının feragat etmesinin iptal kararını ortadan kaldırdığının hangi kanunda yer aldığını soran Çivi, "Karar neden uygulanmıyor? Davacı, bu karar sonucu nasıl bir hukuki yarar bekliyordu? Beklentisi başka şekilde mi karşılandı? Tüm bu soruların cevabının verilmesi gerekiyor. Bizim burnumuza çok pis kokular gelmektedir. Bu sınavda şaibeden öte gerçekler vardır" dedi.

Senaryo yazıldı


Çivi, bu kararın uygulanmaması için yazılan senaryonun hayata geçirildiğini savunarak, senaryonun aktörlerinin, "SGK İnsan Kaynakları Yönetimi, Davacı memur, Davacı memurun avukatı, Sınav sonucu atanan personel, Banka hesap sahibi" olduğunu ileri sürdü.

Çivi senaryoyu ise şöyle açıkladı: "Davacıya bir avukat tutulması, ataması yapılan Şeflerden kişi başına 300 lira toplanması, paraların üçüncü bir şahsa ait banka hesabına yatırılması, davacının temyiz süresi içerisinde feragat etmesi, idarenin buna dayanarak kararı uygulamaması."

Adalet pazarlandı

"Bizim kişilerle ve kurumlarla bir sorunumuz yoktur" diyen Çivi, "Eğer bu feragat insani nedenlerle yapılmış olsaydı bugün burada açıklama yapmamız için elbette bir neden olmayacaktı. Ancak, mahkeme kararı karşılığında kimsenin çıkar sağlamasını kabul edemeyiz. Adaletin pazarlanmasına sessiz kalamayız" diye konuştu.

SGK'nın kendilerinden bilgi ve belge istediğini söyleyen Çivi, "Biz paraların yatırıldığı hesap numarasını ve detayları basına açıkladık ve web sayfamızda yayınladık. Neden bugüne kadar bir soruşturma yapılmadı. Yetkililer neden susuyorlar. Ama biz susmayacağız. Bu kirli oyunu ortaya çıkaracağız. SGK gibi tüm çalışanların ve emeklilerin bugünü ve yarınını emanet ettiği bir kurumda böylesi işlerin olmaması gerekir. Böylesi yöntemlerle kamu idaresi olamaz. Olmamalıdır" şeklinde konuştu.