Haley'den, Trump'ın Ortadoğu planına ilişkin dikkat çeken açıklama

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, ABD’nin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’dan kurtulmaya çalışmak gibi bir amacının olmadığını söyledi. ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley de, Trump yönetimin Orta Doğu barış planına ilişkin, 'Öncekilerin aksine, bu plan belirsiz ve öngörülmeyen yönergeler içeren yalnızca birkaç birkaç sayfadan ibaret değil. Orta Doğu gerçeğinin büyük ölçüde değiştiğini de göz önünde bulunduruyor' ifadelerini kullandı.

18 Aralık 2018 Salı, 18:54
Abone Ol google-news

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, ABD’nin Suriye politikasıyla ilgili açıklama yaptı. Jeffrey, “Bir rejim değişikliği değil, tamamen farklı olan bir rejim görmek istiyoruz. Esad'dan kurtulmaya çalışmıyoruz” dedi.

 Jeffrey, Suriye hükümetinin gidişatı değiştirmediği takdirde, Batılı ülkelerin Suriye’nin yeniden imarı çalışmalarını finanse etmekten kaçınacağını söyledi.
 
BM'YE İSRAİL ELEŞTİRİSİ
 
ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley de, Trump yönetimin 'Orta Doğu barış planına' ilişkin konuştu. Görevinden yıl sonunda ayrılacak olan ve BM Güvenlik Konseyine son kez hitap eden Haley, İsrail-Filistin sorununun görüşüldüğü oturumda yine BM'yi İsrail'e karşı ön yargılı olmakla eleştirdi.

Bu ''ön yargılı takıntının barış yerine sonu olmayan bir çıkmaz yola gittiğini'' belirten Haley, okuduğunu söylediği ABD Başkanı Donald Trump'ın uzun süredir beklenen barış planına ilişkin de değerlendirmede bulundu.

Her iki tarafın barış anlaşmasından büyük ölçüde faydalanacağını ancak Filistinlilerin daha fazla yarar sağlayacağını ve İsraillilerin daha fazla risk alacağını savunan Haley, şunları söyledi:

'ÖNCEKİLERİN AKSİNE...'

"Önceki girişimlerin aksine, bu plan belirsiz ve öngörülmeyen yönergeler içeren yalnızca birkaç sayfadan ibaret değil, çok daha uzun. Çok daha ince detaylar içeriyor. İçinde yaşadığımız yeni teknoloji dünyasından da yararlanarak konuya yeni unsurlar getiriyor. Orta Doğu gerçeğinin büyük ölçüde değiştiğini de göz önünde bulunduruyor. Önceden yapılması mümkün görünmeyen şeylerin bugün yapılabileceği gerçeğini kucaklıyor. Bu plan öncekilerden farklı olacak. Sorulması gereken kritik planın nasıl karşılanacağı."

Trump'ın Orta Doğu planında herkes tarafından beğenilecek bölümler olduğu gibi hoş karşılanmayacak kısımların da olacağını ifade eden Haley, nihai kararın ise sadece İsrailli ve Filistinliler tarafından verilebileceğini sözlerine ekledi.

BM Orta Doğu Özel Koordinatörü Nicolay Mladenov da Batı Şeria'daki terör saldırıları, çatışmalar ve şiddetin tehlikeli tırmanışı konusunda uyarıda bulundu.

İsrail ve Filistinli sivillerin ölümüne neden olan "alarm verici" olayların arttığını vurgulayan Mladenov, bu olayların ardından Ramallah'ta getirilen güvenlik önlemlerinin ve şiddete dönüşen çatışma ve protestoların gergin atmosferi daha da tetiklediğini söyledi.

<haber-yatay:1174384,1172423,1171874,1145831>