Havacılıkta dev anlaşma

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın katılımıyla İzmir Swissotel'de düzenlenen Türkiye Amerika ve Afrika Ülkeleri Sivil Havacılık Konferansı'nda, ikili anlaşmalar imzalandı.

01 Mayıs 2013 Çarşamba, 16:53
Abone Ol google-news

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, konuk ülkelerin bakanları ile havacılık anlaşmaları ve mutabakat zabıtları imzaladı. Belize'den Edmond Castro, Kosta Rika'dan Allan Flores Moya, Peru'dan Carlos Eduardo Paredes Rodrıguez, Uruguay'dan Enrique Pintato, Gambia'dan Ellen Manga, Demokratik Kango'dan Nsiye Ipan N'Sondey, Somali Abdullahi Elmoge Hersi, Swaziland'tan Ntuthuko Dlamanı ile anlaşma imzalayan Bakan Yıldırım, konuk ülke bakanlarına üzerinde İzmir Saat Kulesi'nin bulunduğu plaket hediye etti. Temsilcileri katılmayan Guatemala ve Paraguay adına da Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yetkilileri anlaşmayı imzaladı.

 

'Gayet güzel söylemiş'

Bakan Yıldırım, konferanstan ayrılırken basın mensuplarının gündemle ilgili sorularını yanıtladı. Yıldırım, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun, kendisiyle ilgili olumlu açıklamalarını şöyle değerlendirdi: "Gayet güzel söylemiş teşekkür ediyorum. Biz de başından beri aynı şeyi söylüyoruz. Hükümet olarak İzmir'e her zaman pozitif ayrımcılık yapmaya çalıştık. İzmir'in sorunları yerelle ya da hükümetle ilgili diye düşünmedik. Hepsine yardımcı olmaya çalıştık. Çünkü ben İzmir milletvekiliyim. Türkiye Cumhuriyeti'nin en uzun süre görev yapan Ulaştırma bakanıyım. İzmir'e sorumluluklarımız var. Hizmette siyaset olmaz. Bu anlayışla yola çıktık aynı şekilde devam edeceğiz."

 

'Aziz Bey adaylığını mı açıkladı, hayırlısı olsun'

Bakan Yıldırım, Başkan Kocaoğlu'nun 'Yıldırım'ın adaylığından onunla yarışmaktan onur duyarım' sözleri için de "Aziz Bey aday olduğunu mu açıkladı? Hayırlısı olsun. Zamanı gelince de AK Parti adayını belirleyecek. O zaman da İzmirli hemşehrilerimiz kimi seçeceğine karar verecek" dedi. Gazetecilerin, "Siz aday olur musunuz" sorusuna da, "Şu anda gündemimizde yok. Gündem seçim değil geçim. İşleri yapacağız. İzmir'in işlerini göreceğiz. Günü geldiğinde İzmir'de seçimleri de en güzel şekilde yapacağız" diye yanıtladı.

 

'Kırmızı güzel renk'

Bakan Yıldırım, THY'de kırmızı ruj yasağı ile ilgili soru üzerine "Kırmızı güzel bir renk. Ay yıldızlı bayrağımızın rengi" dedi.