HDP: MHP'nin elindeki liste AKP'yle birlikte hazırlanmış

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, partisine yönelik çeşitli iddialar ve eleştiriler üzerine bir açıklama yayımladı.

05 Ağustos 2015 Çarşamba, 12:32
Abone Ol google-news

MHP Genel Başkanı Başdanışmanı Metin Özkan'ın HDP seçmenlerine yönelik elinde olduğunu iddia ettiği liste hakkında Baluken, "MHP'nin elindeki bu liste AKP ile birlikte oluşturulan ve gereği yapılmak üzere MHP'ye teslim edilen bir listedir.

Amaç HDP'ye oy verenleri tehdit etmek, baskı altına almak, diz çöktürmektir. Bu listeyi hazırlayanlar derhal açığa çıkartılmalı ve yargı nezdinde hukuki süreç işletilmelidir.

Bu listenin hazırlanmasına devletin hangi istihbarat kurumları yardımcı olmuştur? Bir siyasi partinin asla çalışma ve sorumluluk alanına girmeyecek olan bu fişleme listesini çantasında bulunduran danışman başta olmak üzere tüm sorumlular açığa çıkartılmalı ve haklarında derhal soruşturma açılmalıdır" dedi.

Çantadaki dehşet listesi

"MHP'NİN LİSTEDEKİ İSİMLERİ OKUYABİLECEĞİNİ İFADE ETMESİ KARANLIK ÇEVRELERLE İŞ BİRLİĞİ İÇİNDE OLDUĞUNUN İTİRAFI NİTELİĞİNDEDİR"

'Liste' iddiaları hakkında açıklama yapan Baluken, "HDP'nin Türkiye demokrasi güçleri ile birlikte 7 Haziran seçimlerinde ortaya koyduğu başarıyı hazmedemeyen Milliyetçi Hareket Partisi o günden bugüne, siyasi etik ve ahlaki değerleri hiçe sayan bir üslup ve dil ile partimize ve seçmenimize yönelik her türlü hakaret ve saygısızlığı sergilemiştir. MHP Genel Başkanı Başdanışmanı Metin Özkan'ın 4 Ağustos 2015 tarihinde katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamalar ile durum çok daha tehlikeli bir noktaya gelmiştir.

Özkan'ın parti seçmenlerimiz ile ilgili olarak çantasında 3.000 kişilik bir liste olduğunu ve bu listedeki isimleri tek tek okuyabileceğini ifade etmesi MHP'nin seviyesiz bir politik duruşunun ötesinde karanlık çevrelerle bir iş birliği içinde olduğunun itirafı niteliğindedir" ifadelerini kullandı.
 
"MHP'NİN ELİNDEKİ LİSTENİN AKP İLE BİRLİKTE HAZIRLANDIĞI AÇIKÇA GÖRÜLMEKTEDİR"

Baluken, yazılı olarak yaptığı açıklamasında "Demokratik bir ülkede insanların Anayasal hakları ve demokratik tercihlerini özgürce kullanmalarından dolayı hedef alınması, onur kırıcı saldırılara maruz bırakılması asla kabul edilemez. Bu, olsa olsa karanlık rejimlerde yaşanabilecek bir durumdur.

Türkiye tarihinde demokratik muhalefetin güçlendiği her dönemde, iktidarlarını korumak isteyen kesimlerin toplumsal gerginliği ve kutuplaştırmayı bilinçli bir şekilde artırarak faşist saldırılara zemin hazırladığına çokça şahit olduk.

Bugün çantasında 3.000 kişilik listelerle dolaşanlar ile dün Sivas'ta, Elazığ'da, Maraş'ta, Çorum'da katliamlar yapanların aynı gelenekten gelmeleri tesadüf değildir. Demokratik muhalefetin temsilcisi olan partimize ve seçmenimize yönelik MHP'nin geliştirmiş olduğu bu saldırı, aynı dil ve üslubu kullanan AKP iktidarından bağımsız düşünülemez. MHP'nin elindeki listenin AKP ile birlikte hazırlandığı açıkça görülmektedir. AKP ve MHP, HDP seçmenini ortak düşman olarak görmektedir" açıklamasında bulundu.
 
"ÇOK DAHA TEHLİKELİ OLAYLAR YAŞANMASININ ÖNÜNE GEÇİLMESİ İÇİN YARGININ DURUMA EL KOYMASI GEREKİYOR"

Bir televizyon kanalında yayınlanan programda 'Kürtlerin kapıcı dahi yapılmayacağı Nişantaşı'nda HDP'ye 8 bin 178 oy çıktı' sözleriyle HDP'ye oy veren belli kesimlerin açıkça hedef gösterildiğini savunan Baluken, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Programda Nişantaşı, Bebek, Taksim, İzmir Karşıyaka, Ankara Çankaya seçmenleri özel olarak hedef alınmış ve Nişantaşı için 'Kürtlerin kapıcı dahi yapılmayacağı Nişantaşı'nda HDP'ye 8 bin 178 oy çıktı' denilerek ırkçı dalga o süreçte başlatılmıştı. MHP'nin elindeki bu liste AKP ile birlikte oluşturulan ve gereği yapılmak üzere MHP'ye teslim edilen bir listedir. Bu son derece tehlikeli bir durumdur.

Amaç HDP'ye oy verenleri tehdit etmek, baskı altına almak, diz çöktürmektir. Çok daha tehlikeli olaylar yaşanmasının önüne geçilmesi için yargının bu duruma derhal el koyması gerekiyor. Bu listeyi hazırlayanlar derhal açığa çıkartılmalı ve yargı nezdinde hukuki süreç işletilmelidir. Bu listenin hazırlanmasına devletin hangi istihbarat kurumları yardımcı olmuştur? Bu da açığa çıkartılmalıdır. Bu listeyle ne amaçlanıyor? Ne yapılmak isteniyor? Hedef nedir? Bunun üzerine gidilmesi gerekiyor. Bir siyasi partinin asla çalışma ve sorumluluk alanına girmeyecek olan bu fişleme listesini çantasında bulunduran danışman başta olmak üzere tüm sorumlular açığa çıkartılmalı ve haklarında derhal soruşturma açılmalıdır.

Bilinmelidir ki bu tür kirli oyunları planlayanlar ve bu oyunun içinde olanlar asla amaçlarına ulaşamayacak, Türkiye'de partimiz çatısı altında her geçen gün daha da büyüyen demokratik muhalefetin güçlenmesini engelleyemeyeceklerdir"