HDP: TRT Genel Müdürü görevden alınsın

HDP Grup Başkanvekilleri 16 Nisan referandumunda taraflı yayın yaptığı ve HDP'ye söz hakkı vermediği gerekçesiyle TRT Genel Müdürü'nün görevden alınması için RTÜK'e başvurdu.

10 Mayıs 2017 Çarşamba, 22:25
Abone Ol google-newsHDP Grup Başkanvekilleri Ahmet Yıldırım ve Filiz Kerestecioğlu, TRT Genel Müdürünün görevden alınması için işlem başlatılması talebiyle RTÜK Başkanlığına başvuruda bulundu.

16 Nisan referandumunda taraflı yayın yaptığı, siyasi parti ve gruplar arasında fırsat eşitliği sağlamadığı, söz programları, canlı yayınlar ve haber bültenlerini orantısız bir biçimde iktidar partisi ve Cumhurbaşkanı’nın siyasi kampanyasına ayırdığının yayın verileriyle sabit olduğu belirtilen başvuru dilekçesinde “YSK’nin belirlediği seçim yayını dönemi yayınlarında TRT Haber kanalında yapılan referandum yayınları incelendiğinde gerçekleşen canlı yayın/söz programlarının yüzde 55’i AKP’ye,  yüzde 37’si Cumhurbaşkanlığına, yüzde 6’sı CHP’ye, yüzde 2’si ise MHP’ye ayrılmıştır. Parlamentonun 3’üncü büyük partisi Halkların Demokratik Partisi’ne ise yüzde sıfır oranında yer verilmiştir” denildi.