HDP'li 4 milletvekili hakkında 'terör' fezlekesi

VAN'da PKK'lilerin cenazelerine ve Abdullah Öcalan için düzenlenen yürüyüşlere katıldıkları gerekçesiyle HDP Van Milletvekilleri Lezgin Botan, Nadir Yıldırım, Tuğba Hezer Öztürk ile Bedia Özgökçe Ertan'in dokunulmazlıklarının kaldırılması için Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından fezleke hazırlandı.

09 Şubat 2017 Perşembe, 12:40
Abone Ol google-news
Anayasa'nın 83'üncü maddesine istinaden milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması talebinde bulunulan fezlekeler, TBMM Başkanlığına sunulmak üzere Adalet Bakanlığına gönderildi.
 
Fezlekelerde HDP Van Milletvekilleri Lezgin Botan, Nadir Yıldırım, Tuğba Hezer Öztürk ile Bedia Özgökçe Ertan'ın, PKK'lilerin cenaze ve taziyeleri ile Öcalan için düzenlenen yürüyüşlere katıldıkları belirtildi.
 
Milletvekilleri Botan, Yıldırım, Öztürk ve Ertan'ın halen milletvekili olmaları nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 83'üncü maddesi gereğince yasama dokunulmazlığına sahip oldukları belirtilen fezlekelerde, belirtilen suçlardan dolayı haklarında soruşturma yapılabilmesinin TBMM Başkanlığı tarafından yasama dokunulmazlığının kaldırılması şartına bağlı olduğuna, bu nedenle de fezlekelerin ekleriyle gönderildiği belirtildi.

ÖZTÜRK YURT DIŞINDA

Öte yandan Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından fezleke hazırlanan milletvekilleri arasında bulunan HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk'ün yurt dışında olduğu tespit edildi. Hakkında, 'devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak', 'terör örgütü propagandası yapmak', 'kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenlemek, yönetmek ve bunların hareketlerine katılmak', 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlarından 2 dava açılan Öztürk için 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 70 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.