Hırvatistan Dışişleri Bakanı Türkiye'ye geliyor

Hırvatistan Dışişleri ve Avrupa ile Entegrasyon Bakanı Gordan Jandrokoviç'in, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun daveti üzerine bugün Türkiye'ye geleceği bildirildi.

27 Nisan 2010 Salı, 13:36
Abone Ol google-news

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, 29 Nisan'a kadar sürecek resmi ziyaret vesilesiyle NATO müttefiki Hırvatistan ile ikili ilişkilerin yanı sıra Balkanlar başta olmak üzere iki ülkeyi yakından ilgilendiren güncel bölgesel ve uluslararası konular ile her iki ülkenin AB ile yürütmekte olduğu üyelik müzakereleri hakkında görüş alışverişinde bulunulacağı kaydedildi.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun, Jandrokoviç ve Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Sven Alkalaj ile 28 Nisan'da Türkiye-Bosna Hersek-Hırvatistan Dışişleri Bakanları Üçlü Danışma Mekanizması çerçevesinde ikinci defa bir araya geleceği belirtildi.

Üçlü toplantı çerçevesinde dışişleri bakanlarının, başta Bosna Hersek olmak üzere muhtelif bölgesel konular ve işbirliği imkanlarını ele alacakları ifade edildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Halihazırda Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Süreci (GDAÜ) Dönem Başkanlığı'nı da yürütmekte olan ülkemiz, Balkanlar'da kalıcı barış ve istikrar için bölge ülkeleri arasında en üst düzeyde doğrudan temasta bulunulmasının önemine inanmaktadır. Bu çerçevede, Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan Dışişleri Bakanları Üçlü Danışma Mekanizması ve 24 Nisan günü İstanbul'da Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan Cumhurbaşkanları ve Dışişleri Bakanlarının katılımıyla gerçekleşen Üçlü Balkan Zirvesi'nin yanı sıra Hırvatistan ile yürütülmekte olan Üçlü Dışişleri Bakanları Danışma Mekanizması da büyük önem taşımaktadır."

Hırvat Bakan Jandrokoviç'ın Ankara'daki temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından da kabul edileceği bildirildi.