Hukukçulardan basın özgürlüğü protestosu

İstanbul Barosuna bağlı avukat ve hukukçu öğretim üyeleri, siyasi iktidarın basın özgürlüğünü ortadan kaldırdığını ve siyasi muhalefeti sindirmeye çalıştığını ileri sürerek, özel yetkili mahkemelerin adil yargılama hakkını ihlal eden, hukuk dışı uygulamalarını protesto etti.

22 Mart 2011 Salı, 13:47
Abone Ol google-news

Beyoğlu'nda bulunan İstanbul Barosu önünde toplanan İstanbul Barosu avukatları ve hukukçu öğretim üyeleri, ''Yargı Baskı Aracı Olamaz, Savunmadan Gizlenen Delil Olamaz, Bağımsız Yargı, Adil Yargılanma Hakkı'' yazılı dövizler taşıyarak çeşitli sloganlar eşliğinde Taksim Meydanı'nda bulunan Cumhuriyet Anıtı'na yürüdü.

Burada grup adına açıklama yapan İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal, yürütülen bazı soruşturma ve kovuşturmalarda basın özgürlüğünü ortadan kaldırma ve siyasi muhalefeti sindirmeye yönelik uygulamalar ile özel yetkili ağır ceza mahkemesi ve savcılarının uygulamalarından kaygı duyduklarını dile getirdi.

Bu tür soruşturma ve kovuşturmalardaki en büyük tehlikenin, siyasi iktidara veya başka bir iktidar odağına muhalif olan düşünür ve yazarların bir bahane ile bu davaların içine sokulması ve sindirilmesi olduğunu kaydetti.

Kocasakal, özel yetkili savcılıkların sınırsız yetkili savcılık haline dönüştüğünü belirterek, ''Daha da vahimi, soruşturmalar, savcılık tarafından değil, polis tarafından yönetilmeye mahkemelerce sanık ve savunmadan gizlenmiş delillere dayanarak gerekçesiz yakalama ve tutuklama kararları verilmeye başlanmıştır'' dedi.

Hukuk Devleti, demokrasi ve özgürlükler tehdit altındayken sessiz kalamayacaklarını ifade eden Kocasakal, ''Siyasi iktidarların baskı aracı haline getirilmiş olan, savunmanın hiçe sayıldığı, özel yetkili mahkemeler ve özel yargılama usulleri derhal kaldırılmalıdır. İfade ve basın özgürlüğü üzerindeki her türlü yasak ve baskıya derhal son verilmelidir'' diye konuştu.

Hukukçular açıklamanın ardından Atatürk Anıtı'na çelenk bırakarak, saygı duruşunda bulundu.

Yürüyüş esnasında ''Genç Siviller'' üyesi 3 kişi, İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Suite Home Otel'in camından aşağı geçen yıl açtıkları ''Darbeci Baro'' pankartına gönderme yaparak, üzerinde ''Anlarsın Ya Baro'' yazılı bir pankart açtı. Yürüyüşe katılanların tepkisini çeken pankart, ''Türkiye Gençlik Birliği'' üyelerince toplanırken, Güvenlik Şube ekipleri, pankartı asan 3 kişiyi gözaltına aldı.