"Hükümet açıköğretim paralarına el koyuyor"

MHP Eskişehir Milletvekili Beytullah Asil, 2010 mali yılı bütçesinin Plan ve Bütçe görüşmeleri sırasında AKP'li milletvekillerinin verdiği önerge ile Açıköğretim Fakültesi'ne ait hesaplarda yer alan 500 milyon TL'yi hükümetin bütçeye ve YÖK hesabına aktarmak istediğini bildirdi.

23 Aralık 2009 Çarşamba, 11:37
Abone Ol google-news

MHP Eskişehir Milletvekili Beytullah Asil Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, halen Meclis Genel Kurulu'nda görüşülen 2010 bütçesinin 28'nci maddesine, Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmeler sırasında AKP'lilerin verdiği önerge ile 'Anadolu Üniversitesi Döner Sermaye İşletmesinin uzaktan eğitim uygulayan iktisat, işletme ve Açıköğretim Fakültesine ait hesaplarda' yer alan 500 milyon TL'nin bütçe ve YÖK hesabına aktarılmasının öngörüldüğünü bildirdi.

Sözkonusu paranın 250 milyon TL'sinin genel bütçeye ve 250 milyon TL'sinin de YÖK hesabına aktarılmak istendiğini kaydeden Asil şöyle konuştu:
"Aktarılmak istenen bu para Anadolu Üniversitesinin çalışmaları sonucunda Döner Sermaye İşletmesinde birikmiştir. O halde Anadolu Üniversitesinin bilgi toplumunun gerektirdiği bilgi ve becerilerle donatılmış, uluslar arası rekabet yeteneğine sahip teknoloji kültürü gelişmiş insan gücünün yetiştirilmesi çabasında, imkanlarını arttırmada kullanılmalıdır."


"Hükümet üniversitemizi ve Eskişehir'i cezalandırıyor"

Açıköğretim öğrencilerine devlet yurtlarında barınma imkanı tanınmadığını, Eskişehir'e gelen onbinlerce açıköğretim öğrencisinin barınma sorunu yaşadığını ifade eden Asil, üniversitenin bu konularda yatırım izni taleplerinin yıllardır reddedildiğini hatırlattı. Asil, "Bugün de harcanmasına izin verilmeyen bu paraya hükümet el koymak istemektedir. Bu asla kabul edilemez. Yapılan bu haksız uygulama, yılların emeğiyle Anadolu Üniversitesinin oluşturduğu bu paraya el koymadır. Anadolu Üniversitesini cezalandırmadır. Aynı zamanda milletvekilli olduğum Eskişehir ilini ve halkını da cezalandırmaktır. Hükümete sesleniyorum; adaletsiz uygulamadan ve ilimizi ve üniversitemizi cezalandırmaktan vazgeçin. Hükümet bu konuda sabıkalıdır ve para görünce dayanamamaktadır. Çalışanlarımızın kötü günü için kurulan işsizlik sigorta fonuna erişimi kolaylaştırma yerine, fonun nema gelirlerinin çok büyük bir bölümüne el koyarak kriz döneminde işsiz kalan işçilerimizin sıkıntıya düşmesine neden olmuşlardı" diye konuştu.

Asil, sözkonusu maddenin yarın Genel Kurul'da oylanacağını ifade ederek MHP olarak bu maddenin bütçeden çıkarılması için önerge vereceklerini bildirdi.