'Hükümet engelli istihdamında dürüst olmalıdır'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, ''Hükümet, engellilerin istihdamı konusunda dürüst ve samimi olmalıdır'' dedi. Selvi, ''Devlet Personel Başkanlığı'nın en son verilerine göre, engellilere tahsis edilmesi gereken yüzde 3 oranındaki memur kadro sayısı 51 bin 507 olup, bu kadroların 41 bin 541'i halen boş bulunmaktadır'' diye konuştu.

16 Ocak 2009 Cuma, 17:43
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, yaptığı yazılı açıklamada, 8,5 milyon engellinin yaşadığı Türkiye'de, engelli vatandaşların önemli sorunlarının başında istihdamın geldiğini belirtti. ''AKP iktidarında engelli vatandaşların istihdam konusunda oyalandığını'' söyleyen Selvi, ''Bu konuda çıkarılan kanunlar, yönetmelikler, genelgeler göstermelik olmaktan öteye gidememiş, kağıt üzerinde kalmıştır'' dedi.

Selvi, şunları kaydetti: ''Devlet Personel Başkanlığı'nın en son verilerine göre, engellilere tahsis edilmesi gereken yüzde 3 oranındaki memur kadro sayısı 51 bin 507 olup, bu kadroların 41 bin 541'i halen boş bulunmaktadır. 2002-2008 yılları arasında toplam 228 kurum, sadece 3 bin 292 memur kadrosuna engelli personel alımı için sınav duyurusunda bulunmuştur. Hükümet, engellilerin istihdamı konusunda dürüst ve samimi olmalı, binlerce iş bekleyen, bunalım içindeki engelli vatandaşımızı daha fazla oyalamamalı, üzmemelidir. Bir an önce kamu kurum ve kuruluşlarına yasa gereği olan sorumluluğunu yerine getirmesini sağlamalıdır.''