İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan yaşlılara uyarı: “Toplu alanlardan uzak durun”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, analizlerde yaşlıların hâlâ toplu taşıma araçlarını kullanmaya devam ettiklerinin altını çizerek uyarıda bulundu. İmamoğlu, “Korunmak için lütfen ama lütfen toplu alanlardan uzak durun” dedi.

19 Mart 2020 Perşembe, 13:47
Abone Ol google-news

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, analizlerde yaşlıların hâlâ toplu taşıma araçlarını kullanmaya devam ettiklerini vurguyalarak, “Toplu ulaşım analizimizde, salgın hastalık açısından risk grubundaki ileri yaşlardaki vatandaşlarımızın kullanım oranının hala yüksek olduğu görülmekte. İleri yaşlardaki vatandaşlarımızı özellikle uyarmak isterim; korunmak için lütfen ama lütfen toplu alanlardan uzak durun” ifadesini kullandı. 

Koronavirüs salgınına en büyük risk grubu olan 60 yaş ve üstü kişilerin evden çıkmamaları ve sokağa çıkmamaları yönündeki çağrılara rağmen vatandaşların bu uyarılara kulak asmadığı ortaya çıktı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin açıkladığı verilere göre 17 Mart Salı günü 60 yaş üstü 33 bin 592 kişi 82 bin 653 kez, 65 yaş üstü 87 bin 661 kişi 230 bin 600 toplu taşımayı kullandı.Dünyayı etkisi altına alan corona virüs salgınının en çok etkilediği yaş grubu 60 yaş ve üstü. Yetkililer, sık sık 60 yaş üstü vatandaşları evden çıkmamaları ve özellikle virüs bulaşma riski yüksek olan toplu taşıma araçlarını kullanmamaları konusunda uyarıyor.Bu uyarılar doğrultusunda İstanbul'da toplu taşıma araçlarını kullanım oranında 60 yaş ve üstü vatandaşlarda yüzde 40'lar seviyesinde düşüş yaşandı. Ancak risk grubunda yer alan vatandaşlar içinde toplu taşıma araçlarını kullanmaya devam edenler de var.

121 KİŞİLİK RİSK GRUBU 

İBB, 17 Mart Salı gününü baz alarak “60 yaş üstü” ve “65 yaş üstü” vatandaşların toplu taşımayı kullanma oranını ayrı ayrı hesapladı.İBB verilerine göre corona virüs salgını Türkiye'de de görüldükten sonra 17 Mart Salı günü risk grubunda olan 60 yaş üstü 33 bin 592 kişi 82 bin 653 kez, 65 yaş üstü 87 bin 661 kişi 230 bin 600 toplu taşımayı kullandı.Yani salgından sonra sadece bir günde risk grubundaki 121 bin 253 kişi İstanbul'da 313 bin 253 kez toplu taşıma araçlarını kullandı.

EKREM İMAMOĞLU'DAN AÇIKLAMA

Söz konusu grafikle ilgili açıklama yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu risk grubundaki vatandaşlara çağrı yaparak; 'Korunmak için lütfen ama lütfen toplu alanlardan uzak durun." dedi.İmamoğlu şu ifadeleri kullandı:

"Toplu ulaşım analizimizde, salgın hastalık açısından risk grubundaki ileri yaşlardaki vatandaşlarımızın kullanım oranının hala yüksek olduğu görülmekte. İleri yaşlardaki vatandaşlarımızı özellikle uyarmak isterim; korunmak için lütfen ama lütfen toplu alanlardan uzak durun." 

Kaynak Yeniçağ: Ekrem İmamoğlu'dan risk grubuna korona uyarısı: Uzak durun!