'İçişleri Bakanı'na o biber gazını tattırırız'

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Ankara'da düzenleyecekleri Cumhuriyet Bayramı kutlaması sırasında kendilerine bir müdahale gelmesi durumunda bunun karşılıksız kalmayacağını söyledi.

24 Ekim 2012 Çarşamba, 12:57
Abone Ol google-news

Muharrem İnce, düzenlediği basın toplantısında, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 30 Ağustos gibi önemli günlerle ilgili baskılar uygulandığını söyledi.

29 Ekim günü sivil toplum örgütlerinin Ankara'da, eski meclisin önünde toplanacaklarını ve yürüyeceklerini belirten İnce, ''Hükümet açıklama yapıyor; 'yaptırmayız bunu.' Yalova'da örgütümüzle birlikte olacaktım. Fakat Ankara'ya gitmeyi uygun buldum. Orada arkadaşlarımla birlikte olacağım'' diye konuştu.

Ankara'da düzenleyecekleri kutlama sırasında kendilerine bir müdahale gelmesi durumunda bunun karşılıksız kalamayacağını söyleyen İnce, şunları kaydetti:

''Milletvekili arkadaşlarımızla birlikte eski meclisin önünde olacağız. Bizim, emir kulu, gariban polis memuruyla işimiz olmaz. Bizim derdimiz İçişleri Bakanı'dır. İçişleri Bakanı'nı buradan uyarıyorum; eğer bir milletvekili arkadaşımın gözüne biber gazı gelirse, sana mecliste o biber gazının tadını öğretiriz. Bu, böyle bilinsin. Eğer o gün bir milletvekilinin gözüne gaz gelirse o bakana mecliste milletvekilleriyle birlikte o gazı tattıracağız. Tattırmayan namerttir. Bu topraklarda kimse Cumhuriyet Bayramı'nı yasaklayamaz. Kurban Bayramı'nı da yasaklayamaz, Ramazan Bayramı'nı da yasaklayamaz, Cumhuriyet Bayramı'nı da yasaklayamaz. Dini ve milli değerlerimizle kimse oynayamaz bizim.''