İki yılda 200 bin üniversiteli

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, kontenjan artışıyla son 2 yılda yaklaşık 200 bin kişinin üniversiteye girme hakkını elde ettiğini söyledi.

23 Ekim 2009 Cuma, 16:06
Abone Ol google-news

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nin (ÇOMÜ) Senato toplantısına katıldı.

Toplantı öncesinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Özcan, göreve geldiğinde en önemli sorunun, üniversitede eğitim talep eden 1.5 milyon öğrencinin durumu olduğunu bildirdi.

Özcan, önce bu soruna çözüm bulmayı düşündüklerini ve kontenjanları artırdıklarını belirterek, ''Bunu yaparken, biraz üniversitelerin homurdanmalarıyla karşılaştık ama bu homurdanmalar benim için bir şey ifade etmedi'' dedi.

Kendilerinden önceki 20 yılda üniversitelerin kontenjanlarının ne kadar olduğunu merak ettiğini ve bütün istatistikleri çıkarttırdığını anlatan Özcan, bu dönemde üniversitelerin kontenjanlarının yüzde 3 ile 6 oranında arttığını tespit ettiklerini ifade ederek, şöyle devam etti:
''Dışarıda 1.5 milyon çocuğu bekleyen bir ülkede, üniversiteler nedense bu soruna uzak ve soğuk davranmaktaydı. Şimdi size tıptan çok çarpıcı bir örnek vereceğim. 1986-87 akademik yılında bu memlekette 21 tane tıp fakültesi varmış, bu 21 fakülteye kabul edilen öğrenci sayısı 5 bin 99'muş. Tam 20 yıl önce, bu tıp fakültelerindeki öğretim üyesi sayısı ise 2 bin 5'miş.

20 yıl sonra, 2007-2008 öğretim yılında, kaynakları kıt olan ülkede, 26 tane yeni tıp fakültesi açılmış. Kontenjan sayısı ise sadece 5 bin 117 olmuş, sadece 18 kişi artmış. Bu hangi akılla rasyonalize edilebilir? Bunu nasıl anlayabilirsiniz? Bunu bir yabancıya nasıl anlatırsınız?

Dedim ki (burada çok ciddi bir yanlış var. Nedir bu, niye böyle oluyor?) Nedenini biz arkadaşlarla bulamadık. Nedeni basit. Her yeni tıp fakültesi açıldığında, eskileri kontenjanını kısmış. Sonunda bu hale gelmiş.''

Prof. Dr. Özcan, bunu öğrenince genel kurula gittiğini ve verileri ekrana yansıttığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Dedim ki (arkadaşlar, bu yıl bu sayıyı 100 bin artıracaksınız.) Çok sinirlendim. Kendi kendime dedim ki (20 yılda 18 kişi artmış, senin istediğin kontenjan sayısına bak). Geri geldiğimde (bu sayı 200 bin kişi olacak) dedim. Ondan sonra çalışmaya başladık. Neyse birinci yılda yüzde 25 arttı. İkinci yıl da bu artışın üzerine yüzde 15 artış oldu. Böylelikle iki yılda yaklaşık 200 bin kişi üniversiteye girme hakkı elde etti.''

Daha sonra ÇOMÜ Senato toplantısına geçildi. ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir ile senato üyelerinin katıldığı toplantı, basına kapalı olarak devam etti.