"İkinci öğretimde 'soygun' devam ediyor"

Eğitim Sen, ''üniversite harçlarının kısmen kaldırılmasının, parasız eğitim anlamına gelmediğini'' belirtti.

28 Ağustos 2012 Salı, 15:58
Abone Ol google-news

Sendikadan yapılan açıklamada, ''üniversitelerin paralı hale getirilmesinde önemli rol oynayan ikinci öğretimde öğrenim ücreti adı altında soygunun devam ettiği'' ifade edildi.

Kararla ''parasız eğitim hayali gerçek oluyor'' algısı yaratılmaya çalışıldığı ifade edilen açıklamada, ''Üniversite haçlarının kısmen kaldırılması, parasız eğitim demek değildir'' denildi.

Parasız eğitim talebinde bulunan çok sayıda öğrencinin okuldan atıldığı, gözaltına alındığı ve tutuklandığı anlatılan açıklamada, harçların kısmen kaldırılmasının, özerk demokratik üniversite ve parasız eğitim mücadelesi veren öğrenci gençliğin kararlı mücadelesinin sonucu olduğu belirtildi.

Üniversitelerde ''binbir güçlükle'' okuyan öğrencilerin, eğitimini sürdürmesi için karşılaması gereken barınma ve ulaşım gibi temel ihtiyaçların maliyetinin kaldırılan harçlardan kat kat fazla olduğu kaydedilen açıklamada, ''Bu temel gerçek ortadayken harçların kaldırılmasının müjde olarak sunulmasının, göz boyamaya çalışmak olduğu açıktır'' denildi.