İlaçta kriz gece turlarıyla aşıldı

Türk Eczacıları Birliği ile ilaç alım protokolünde çözüm sağlayamayan Sosyal Güvenlik Kurumu, eczanelerle tek tek e-sözleşme imzalayacağını açıkladı. Sert tepkiler üzerine bakanlarla yapılan görüşmelerde sorun aşıldı.

20 Ocak 2009 Salı, 09:33
Abone Ol google-news

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Türk Eczacıları Birliği (TEB) arasında ilaç alım protokolü konusunda yaşanan kriz anlaşmayla son buldu. SGK ile Türkiye Eczacılar Birliği arasında 2009 İlaç Alım Protokolü imzalandı.

SGK Başkanvekili Fatih Acar, dün düzenlediği basın toplantısında TEB’in süreci uzatmak için çalıştığını savundu. Acar, üzerinde anlaşmış olmalarına karşın geçen cumartesi günü protokol imzalanamadığını bu nedenle bugün 08.30’dan itibaren SGK’nin internet sitesine konulacak “e-sözleşme” ile eczacılarla tek tek 3 yıl süreli sözleşme imzalayacaklarını kaydetti. Acar, TEB Yasası’nın eczacılarla tek tek sözleşme imzalanmasına engel olmadığını söyledi.
 

Gece yarısı protokolü

SGK’den yapılan açıklama üzerine TEB Merkez Heyeti de dün olağanüstü toplandı. Merkez Heyet üyeleriyle basın toplantısı düzenleyen TEB Başkanı Erdoğan Çolak, sorunun çözülmesini ve yurttaşların ilaçsız kalmamasını istediklerini kaydetti. SGK ile tartıştıkları ilaç alım protokolünün sürekli değiştirildiğini belirten Çolak, şunları kaydetti: “Tartıştığımız şeyler sürekli değiştiriliyor. Geçen cuma günü yapılan görüşmelerin ardından gece 02.00’de yeni protokol gönderilmiş. Gece yarısı değiştirilen protokole kimse imza atmamızı beklemesin.” TEB’in sözleşme imzalayacağı yönünde görüş birliğine varmadığını ifade eden Çolak, “Eczacılar kimsenin tehdidine boyun eğmez” dedi. E-sözleşme uygulamasını eczacıların imzalamayacağını vurgulayan Çolak, “Görüşme masasındayız” dedi.

51 odadan TEB’e destek

51 eczacı odası başkanı da ortak deklerasyonla TEB’e destek verdi. SGK’nin bu tutumuyla “gerçek niyetini” ortaya koyduğunun vurgulandığı deklerasyonda, “Bugün yapılan 22.500 eczane adına sözleşme yapma yetkisini yasalardan alan TEB’i devre dışı bırakarak eczacıların örgütlü gücünü kırmaktır. Yaşananlar, halkımızın ilaca ulaşımının da engellenmesidir” değerlendirmesi yapıldı. Deklerasyonda, “TEB’in imzasını taşımayan hiçbir protokole izin vermeyeceğimizi ilan ediyoruz” denildi.

TEB Başkanı Çolak, akşam Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile görüştü. Çolak, görüşmenin olumlu geçtiğini kaydetti. Daha sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda Bakan Faruk Çelik başkanlığında eczacılar ile yürütülen görüşmelerde uzlaşma sağlandı.