İngiltere'de Başbakanlık önünde 'füze'li protesto

Uluslararası Af Örgütü, İngiltere'nin Suudi Arabistan savaş uçağı ve füzesi satışına dikkat çekmek için Başbakanlık Konutu önünde ilginç bir protesto gösterisi düzenledi.

18 Mart 2016 Cuma, 16:27
Abone Ol google-news
<video:500398>

Uluslararası Af Örgütü'nün İngiltere Şubesi, İngiltere'nin Suudi Arabistan'a Yemen'de savaş suçu işlemesi riskini göze alarak füze satışını protesto etmek üzere maket füzelerle Başbakanlık Binası'nın bulunduğu Downing Street'e yürüdü.

Beyaz tulum, eldiven ve maske takan 10 gösterici üzerinde ''İngiltere yapımı, Yemen'deki hayatları yok etmek için kullanılır'' yazılı maket füzeler taşıdı.

Westminster Köprüsü üzerinde yürüyüşe başlayan protestocular daha sonra Parlamento Binası, Başbakanlık ve Bakanlıkların bulunduğu Whitehall üzerindeki Downing Street'e geldi.

Basın mensuplarının görüntü alması için bir süre Başbakanlık önünde bekleyen protestocular daha sonra bina önünde sessizce ayrıldı.

Başbakanlık Konutu önünde bekleyen güvenlik ise herhangi bir müdahalede bulunmadı.

Uluslararası Af Örgütü'ne göre İngiltere, geçtiğimiz yıl Suudi Arabistan'a 2 bin 400 füze ve 58 savaş uçağı sattı.

Geçtiğimiz yıl Yemen'de başlayan savaşta 6 binden fazla Yemenli hayatını kaybederken Suudi Arabistan destekli askeri birliklerin Yemen'e hava saldırıları gerçekleştirdiği biliniyor.