Irak işgali Amerika'ya pahalıya patlıyor

Amerikan Savunma Bakanı Robert Gates, Afganistan ve Irak'taki askeri operasyonlar başta olmak üzere 2009 savaş bütçesinin maliyetinin 136 milyar dolar olacağını belirtti.

07 Ocak 2009 Çarşamba, 08:35
Abone Ol google-news

Amerikan Savunma Bakanı Robert Gates, Milletvekillerine, Savunma Bakanlığı Pentagon'un yeni yıl bütçesiyle ilgili bir sunuş gerçekleştirdi. Gates, 1 Ekim 2008'de başlayan yeni yıl bütçesinde, geçen yıl için Irak ve Afganistan savaşlarına 66 milyar dolar bütçenin onaylandığını hatırlatarak, bu yıl için de 70 milyar dolara daha ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Barack Obama hükümetinde de Savunma Bakanlığı görevini sürdürecek olan Gates, verdiği rakamların kişisel tahmini olduğunu, ABD Başkanı George Bush ve 20 Ocak'ta Bush'tan görevi devralacak Obama'nın bu konudaki pozisyonunu yansıtmadığını ifade etti.

Gates, küresel savaştaki diğer unsurları da kapsayan savaş bütçesi tahminini, Obama yönetiminden gelen resmi istek üzerine yaptığını bildirdi. Gates, tahmini bütçesinin, Afganistan'daki operasyonların temposunun hızlandırılmasıla ilgili teklifler gözönünde bulundurularak hesaplanmadığına da dikkat çekti.

Amerikan Kongresi, geçen yıl küresel terörle savaş için 188 milyar dolarlık bütçeyi kabul etmişti.
Kongre Araştırma Servisi'nin raporunda, Irak'taki operasyonların, sorunlu ülkede büyük oranda istikrarın sağlanmasına yardımcı olduğu ileri sürülmüştü.

Araştırma Servisi, Kongrenin, 11 Eylül 2001 saldırılarından sonra terörizme karşı mücadele programları ve denizaşırı savaşlar için bugüne kadar 864 milyar dolar bütçeyi onayladığını belirtmişti.