IŞİD'in Foley'nin ailesine gönderdiği son mesaj yayımlandı

Eli kanlı terör örgütü IŞİD militanı tarafından kafası kesilerek öldürülen Amerikalı gazeteci James Foyley'in kaçırıldığı tarihte çalıştığı Global Post haber sitesi Foyley'i öldürenlerin gazetecinin ailesine gönderdikleri son mesajı yayınladı.

22 Ağustos 2014 Cuma, 11:40
Abone Ol google-news

12 Ağustos tarihinde gönderilen elektronik postada Amerika'nın kuralları ihlal etmesinin doğrudan sonucu olarak Foyley'in öldürüleceği yazıyor.

Mesajda Amerika'ya diğer devletlerin kabul ettiği gibi nakit para transferi ile vatandaşlarının serbest bırakılması için bir çok kere şans verildiği iddia ediliyor.

Şeffaflığı sağlamak ve IŞİD'in taktik ve motivasyonlarını ortaya çıkarmak için, mesajları doğrudan yayınlamaya karar verdiğini açıklayan Global Post'daki mesajda özetle şunlar yazıyor:

"KILIÇLARIMIZI SİZE DOĞRULTUYORUZ..."

Amerikan hükümetine ve onun koyuna benzeyen vatandaşlarına mesaj:

“Sizi Irak'taki utanç verici yenilgiden beri yalnız bıraktık. Yapabilecek gücümüz olmasına karşın evlerinizde güvendeyken ülkenize müdahale etmedik ya da vatandaşlarınıza saldırmadık. Diğer devletlerin kabul ettiği gibi nakit para transferleri aracılığıyla birçok kere vatandaşlarınızı serbest bırakma şansı verildi. Bir kez daha bombalarınızı Irak'taki Müslümanlara döndürdünüz...Bugün kılıçlarımızı kınından size doğrultuyoruz.. Bizim aciz, yaşlı kadın veya çocuklarımızın canını bağışlamadınız biz de sizinkini bağışlamayacağız! Siz ve sizin vatandaşlarınız bombalamalarınızın bedelini ödeyeceksiniz! Bunlardan ilki Amerikan vatandaşı James Foley'in kanı olacak! Kuralları çiğnemenizin doğrudan sonucu olarak öldürülecek!”

"ÖLDÜRMEYE DEVAM EDECEKLER..."

Diğer yandan Foley'in ailesi Global Post gazetesine, oğullarını kaçıranlardan ilk mesajın geçen yıl kasım ayında geldiğini bu mesajda para talep edildiğini söyledi. Militanların gazeteciyi rehin aldıklarını ve serbest bırakılması için 80 milyon Sterlin (132.5 milyon Dolar) istedikleri bundan sonraki son mesajın da gazeteci öldürülmeden önce geldiği ifade edildi.