"İşin içinde bir şeyler var"

Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, geçtiğimiz hafta PKK'nin iki numaralı ismi Murat Karayılan'ın yakalandığı yönündeki haberlere ilişkin konuştu.

22 Ağustos 2011 Pazartesi, 19:24
Abone Ol google-news

Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu'nun gündemine ilişkin bilgi verdiği toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtladı

Arınç'a geçtiğimiz hafta PKK'nin iki numaralı ismi Murat Karayılan'ın yakalandığı yönündeki haberleri yüzünden TRT ve Anadolu Ajansı'na yöneltilen eleştiriler de soruldu.

Arınç, kendisine bağlı bulunan bu kurumların eleştirilebileceğini söylerken bir yandan da objektif ve doğru habercilik yapıldığını belirterek iki kuruma da sahip çıktı. Arınç, konuyla ilgili şunları söyledi:

"Eleştiri çok önemli bir haktır. Bunu kim yaparsa yapsın buna saygı duyarız. Parti içinden de arkadaşlarımız da bu haberleri yapmış olmasından dolayı TRT ve AA'yı eleştirdi. Bu demokratik bir haktır, doğru bir haktır. Yerinde ve zamanında kullanılması da önemlidir. Benim incelediğim kadarıyla biz haber peşinde koşuyoruz. TRT'nin bu dönem bizim için en büyük özelliği habere en kolay ve en çabuk ulaşılabilmesidir. Biz TRT'de protokol haberciliğini bıraktık. Haberi nerede koklarsak ona ulaşmaya çalışıyoruz ve onu bir an önce vermek istiyoruz. Bu arada bazı yol kazaları yaşanabilir. Bizim aldığımız bilgiye istihbarata göre böyle bir konunun olabileceği söylendi. TRT biraz da ihtiyat payıyla, "yakalandı mı?" sorusuyla bunu gündeme getirdi. Önce belki yakalandı daha sonra yakalandı mı şeklinde. Bu bir haber kanalı için veya ajans için doğru bir yöntemdir. Şüphesiz teyit ettirilmesi önemlidir. Ancak her haberin teyit edilmesi bir an evvel de bu haberin teyit edilmiş şekliyle açıklanması mümkün olmayabilir. TRT uzun bir süre son dakika haberleri olarak bunu geçti sonunda da teyit edilmediğini duyurdu. Bence objektif ve doğru bir habercilik yaptı. Arkasından AA sanıyorum Fars Haber Ajansı'na dayalı olarak Burucerdi'nin yani bu konularla yakından ilgisi bulunan kişinin "Biz PKK'nın iki numaralı ismini yakaladık" veya "PKK'nın iki numaralı ismi elimizde" şeklinde bir beyanda bulunduğunu tespit ettik. Ajansımız bunun üzerine gitti, haberi doğrulattı. Ancak bu iki numaralı isim kimdir. Murat Karayılan mıdır, Murat Kaçmaz mıdır? Adının Murat olduğu söyleniyor ama bir sürü Murat var. Hangisidir. O açıklamayı yapmadılar. Bu İran'a ait bir yöntem olabilir. Biz bunu teyit edemediğimiz için sadece bu haberi vermekle yetindik. Yani Burucerdi'nin 'PKK'nın iki numaralı ismi elimizdedir' açıklaması ile yetinmek zorunda kaldık. Elbette diğer kanallar diğer ajanslar TRT gibi önemli bir kuruluşun, AA gibi önemli bir kuruluşun haberini dayanak yaparak haberleştirmiş olabilirler. Sonunda onlar da Teyit edilmeyen bir haber olarak bunu kendi envanterlerine geçirdiler."

 

Karayılan konusu meçhul

Arınç, haberlerin yayınlanmasının ardından PKK'ye yakın yayın kuruluşlarının Karayılan'ın röportajını yayınlayacağı yönündeki haberleri de hatırlatarak, "Şu anda bile Karayılan'ın bizzat kendi ifadesi ile görüntüsüyle bir haber yapılabilmiş değil. İşin içinde bir şeyler var ama henüz açıklayabilmiş veya görebilmiş değiliz. Hem Operasyon öncesinde ve sonrasında bize bu şahsa ait bir haber bir görüntü şu anda yayınlanmış da değil. Nerededir, kimlerle beraberdir, ne yapmaktadır. Doğrusu bir meçhulün karşısındayız" dedi.