İspanya'da "ödemek istemiyorum" eylemleri

İspanya'da ekonomik krizin etkisiyle özellikle ulaşım sektöründe ortaya çıkan "ödemek istemiyorum" eylemleri ülke geneline yayılmaya başladı.

21 Mayıs 2012 Pazartesi, 10:23
Abone Ol google-news

İlk olarak Madrid ve Barcelona'daki bazı metrolarda küçük grupların başlattığı, "ben ödemiyorum" adlı biletsiz metroya binme eylemleri, otoyollara da sıçradı. Katalonya ve Valencia bölgelerinde geçen Pazar yapılan ve binlerce aracı otoyollarda buluşturan "ödemek istemiyorum" isimli eylem, 13 otoyol gişesinde gerçekleşti. Gişelerde 12 kilometrelik uzun kuyruklar oluşurken, "ödemek istemiyorum" (#novulllpagar) adlı platformun çağrısıyla gerçekleşen eylemde, arabayla gişe önlerine gelen vatandaşlar, gişe memuruna "iyi günler, ödemeyi reddediyorum" diyerek otoyol geçiş ücretini vermedi. Herhangi bir polis müdahalesinin olmadığı eylemlerde, ücret ödemeyen araç sahipleri, gişe memuru tarafından plaka kayıtları alınarak, otoyola girişine izin verildi.

Verilen bilgiye göre, ücret ödemeden otoyoldan geçen 3 bin 87 araca 100'er avroluk para cezaları kesildiği ve bu cezaların posta ile yollanacağı kaydedildi.

1 Mayıs'ta başlayan ve ikincisi 20 Mayıs'ta gerçekleşen otoyollardaki "ödemek istemiyorum" eylemlerinin, Haziran ayında da süreceği açıklandı.