İsrail en küçük Filistinli tutukluyu serbest bıraktı

İsrail cezaevlerindeki en küçük Filistinli tutuklu 15 yaşındaki Şeyh, 4 ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldı.

17 Nisan 2015 Cuma, 07:56
Abone Ol google-news

 

İsrail cezaevinde yaklaşık 4 ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan 15 yaşındaki Halid eş-Şeyh, salıverilmesinin ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, "İsrail çocuk haklarına saygı göstermeyen bir devlettir. Soruşturmalarda silah dipçikleriyle bana vurdular ve küfür ettiler" dedi.

"Kansızlık rahatsızlığım için sakinleştiriciden başka bir tedavi görmedim" diyen Şeyh, "Yaşadığım sert soruşturmada, küfürlere ve dövülmeye maruz kaldım. Ayrıca hücrede saatlerce bağlı kaldım. İşte işgal budur ancak bizi korkutmadı" diye konuştu.

Oğlunun serbest bırakılmasını, "Hayatımın en güzel anlarından birini yaşıyorum" diyerek ifade eden Halid'in babası Hussam, "Ancak oğlum Halid'in yaşadığı gözaltı süreci, ailemin üzerinde olumsuz etkiler bıraktı. Özgürlükler ile hakları ihlal eden İsrail'in gerçek yüzü işte budur" ifadesini kullandı.

İsrail askerleri tarafından 24 Aralık 2014'te gözaltına alınan Halid eş-Şeyh, "askeri araçlara taş attığı" gerekçesiyle 4 ay hapis cezası ile 500 dolar para cezasına çarptırılmıştı. Cezası 24 Nisan'da dolacak olan Şeyh, herhangi bir açıklama yapılmadan İsrail makamlarınca bugün serbest bırakıldı.