“İstanbul çakma Dubai oldu”

3. Köprü, 3. Havalimanı, Kanal İstanbul, ormanlarının sonu demek.

05 Aralık 2013 Perşembe, 21:48
Abone Ol google-news

Türkiye Ormancılar Derneği Marmara Şubesi tarafından düzenlenen “İstanbul Ormanlarının Sorunları ve Çözüm Önerileri Sempozyumu” dün Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde başladı. Sempozyumun açılışında konuşan Türkiye Ormancılar Derneği Marmara Şube Başkanı İsmail Başoğlu, Türkiye’de ormanların talan edilmesi için son zamanlarda büyük gayret sarf edildiğini ve bunun gözle görülür hale geldiğini vurguladı. Yapılan değişiklikler ile yasal olarak ormanların tahribine zemin hazırlandığını savunan Başoğlu, özetle şunları dile getirdi:

“ 3. Köprü, 3. Havalimanı ve Kanal İstanbul Projeleri ile orman tahribatı daha da artacak. Bu hızla İstanbul ormanları yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Bu ormanların yok olması İstanbul’un su kaynaklarının kuruması, hava kirliliğinin artması, av ve yaban hayatının sona ermesi demektir. Gerçek dışı açıklamalarla toplum daha ne kadar uyutulacaktır. Çevre duyarlılığı ve doğa sevgisi olmayan zihniyete karşı İstanbul halkı dur demek için Taksim direnişini başlatmıştır. Bu direnişe tüm halk yüreği ile destek vermiştir. Ancak halkın haklı davasını sonuna kadar savunacağını anlayan muktedirler zor kullanarak yüzlerce insanın yaralanmasına, 6 gencimizin şehit olmasına neden olmuştur.

“İstanbul çakma Dubai oldu”

TMMOB Orman Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Yüksel Yükselise İstanbul’da dikilen gökdelenlere dikkat çekerek “İstanbul çakma Dubai oldu. Dubai 80 yıllık şehir, İstanbul 8000 yıllık bir medeniyetin eşiği. Bunların aşılması lazım” dedi. Sempozyum Düzenleme Kurulu adına İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’nden Prof. Dr. Ünal Akkemik ise İstanbul nüfusunun yıllardır uygulanan yanlış politikalar nedeniyle ülke nüfusunun 5’te birine ulaştığını anımsatarak “3. Köprü ile kitlesel zararı söz konusu güzergâhta görmek mümkündür. Bu kitlesel zararın daha birinci aşamasıdır. Sonraki aşaması ise yeni kentlerin oluşması bir olasılık değil, gerçektir” diye konuştu.