İstanbul Film Festivali, NYT'de

ABD'nin saygın gazetelerinden New York Times (NYT), İstanbul'da 2-17 Nisan'da yapılacak 30. İstanbul Film Festivalini haberleştirdi.

27 Mart 2011 Pazar, 20:17
Abone Ol google-news

Gazetenin internet sayfasında çıkan haberde, 30. İstanbul Film Festivalinde toplam 231 filmin sinemaseverlerle buluşacağı ve filmlerin, aralarında ''İnsan Hakları'', ''Belgeseller'', ''Genç Yönetmenler'', ''Filmde 30 Yıl'' gibi kategorilerin bulunduğu toplam 21 bölümde toplandığı belirtildi.

Festivalin direktörü Azize Tan'ın ''Her yıl olduğu gibi bu yıl da Türk sinemasından son derece değişik örnekler sunmaktan gurur duyduklarını'' ifade ettiği kaydedilen haberde, son yedi yıldır festivale sponsorluk yapan Akbank'ın Genel Müdürü Ziya Akkurt'un da ''30 yıl, Türkiye gibi büyük değişimlerden geçen bir ülkede oldukça uzun bir süre. Bir etkinliğin kurumsallaşması, bu süre boyunca ayakta kalması özel bir durum'' dediği bildirildi.

Gazete, festivalde bu yıl 50'den fazla Türk filminin yer aldığını, ayrıca İstanbul Film Festivali'nin 30'uncu yılını kutlaması nedeniyle arşiv niteliği taşıyan özel bir kitabın hazırlandığını da yazdı.