İstanbul'un, ''Yılbaşı hindileri'' Hayrabolu'dan

Tekirdağ'ın Hayrabolu ilçesine bağlı Karababa köyünde yetişen hindiler, büyük talebin geldiği İstanbul'a gönderiliyor.

18 Aralık 2011 Pazar, 12:06
Abone Ol google-news

19 yıldır geçimini hindicilik yaparak sağlayan Şerif Yavaş, mayıs ayından bu yana 3 bin 200 hindiyi, yılbaşı için yetiştirdiğini kaydetti.

Yılbaşı yemeklerinin vazgeçilmezlerinden biri olan hindilerin büyük bölümününü, yoğun talebin geldiği İstanbul'a sattığını belirten Yavaş, ''19 yıldan bu yana, hindi yetiştiriciliği yapıyorum. Yaklaşık 7-8 aylık sürede meralarda ve son olarak çeltik hasadından sonra Pehlivanköy'e götürdüğüm hindi palazlarını yetiştirdikten sonra kesilecek hale gelenleri, Hayrabolu'daki çiftliğime getiriyorum'' dedi.

Yavaş, 3 kişiden oluşan ekiple kesime hazır hale getirdikleri hindileri, islami usullere uygun olarak kesip temizledikten sonra İstanbul'daki marketlere gönderdiklerini bildirdi.
Bu yılbaşı için yetiştirdiği 3 bin 200 hindinin büyük bölülümünü yoğun talebin geldiği İstanbul'daki marketlere daha şimdiden sattığını belirten Yavaş, ''Bazen çiftliğime gelen vatandaşlara buradan canlı hindi satışı da yapıyorum. Hindi gezmeyi ve yemeyi seven bir hayvan. Bu nedenle Trakya'da hasadı gerçekleştirilen çeltik tarlalarına götürerek, yetişmesi için uygun şartları sağlıyoruz'' diye konuştu.

Yavaş, 7-8 aylık süreçte kesimlik hale gelen hindinin erkeğinin iyi beslenmesi halinde 9 kilograma, dişisinin ise 5 kilograma ulaştığını kaydetti.