İsveç-İsrail geriliminde geri adım

İsrail askerlerinin organ hırsızlığı için Filistinlileri öldürdüğü iddialarına yer veren ve İsrail-İsveç arasında gerilime neden olan Aftonbladet gazetesi, geri adım attı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise, İsveç hükümetinin iddiaları kınamasını istiyor.

23 Ağustos 2009 Pazar, 15:59
Abone Ol google-news

İsrail askerlerinin organ hırsızlığı için Filistinlileri öldürdüğü iddialarına yer vererek İsrail'in tepkisine neden olan İsveç Aftonbladet gazetesi, geri adım attı ve söz konusu iddiaların kanıtı olmadığını yazdı.

Habere konu olan Filistinli gencin anne ve kardeşiyle muhabirlerini görüştüren Aftonbladet, kardeş Celal Ahmet Ganim'in "17 yıl önce öldürülen ağabeyi Bilal'in organlarının çalındığını sandığını, fakat bunun kanıtı olmadığını söylediğini" yazdı.

Ganim, muhabirin "Kardeşinizin organlarının çalındığını gösteren kanıt var mı?" sorusuna, "Yok. Ama buna benzer hikayeler buralarda çok anlatılıyor" karşılığını verdi.

Gazetenin yazı işleri müdürü Jan Helin de hafta başında yayınlanan haber-röportajda, organ kaçakçılığı yapıldığına dair kanıtların "eksik" olduğunu bugünkü sayıda kabul etti. "Ben Nazi değilim" diye yazan müdür, "Yahudi düşmanı da değilim. Birçok önemli soruyu gündeme taşıyan bir haberin yayınlanmasına izin veren bir müdürden başka bir şey değilim" ifadesini kullandı.

 

Boykot çağrısı

İsrailliler, İsveç gazetesinde yayımlanan, İsrail askerlerinin, Filistinlileri organlarını almak için öldürdüğü yolundaki iddiaları dile getiren haberin ardından, İsveçli mobilya ve ev aksesuarları firması IKEA'yı boykot için harekete geçti.

Binlerce İsraillinin, internet üzerinden hazırlanan bir dilekçeyi imzaladıkları bildirildi.

İsrailliler, iki ülke arasında siyasi krize yol açan habere ve İsveç hükümetinin basın özgürlüğü gerekçesiyle haberi kınamamasına tepki gösterdi.

Dilekçede ''İsrail askerlerine karşı ortaçağ benzeri, İsrail karşıtı iftiraların yayımlanması ve konuyla ilgili İsveç hükümetinin sessizliği karşısında, İsveçli IKEA'nın (İsrail'deki) firmasına destek vermeyi sürdürmenin kabul edilemeyeceği'' görüşüne yer verildi.

İnternet dilekçesinde, ayrıca, ''Lütfen sadece imzalamakla kalmayın, gerçekten harekete geçilmesi gerekiyor'' ifadesi kullanıldı.

Dilekçeye bugün itibarıyla imza koyanların sayısının 4600'ü aştığı belirtiliyor.

Halihazırda İsveçli firmanın İsrail'in Netanya kentinde bir mağazası bulunuyor. IKEA'nın, Netanya'daki mağazası 2001 Nisan ayında hizmete girmişti. IKEA'nın İsrail'deki ikinci mağazasının da önümüzdeki yıl Rişon Letzion'da açılması planlanıyor.

IKEA'nın İsrail firması ise bir açıklama yayımlayarak, siyasi değil, ticari amaçlı bir kuruluş olduklarını belirtti ve bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra İsrailli tüketicilerle iyi ilişkilerini sürdüreceklerini ifade etti.
 

İsrail, İsveç'ten o haber için kınama bekliyor

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsveç gazetesi Aftonbladet'te İsrail ordusunun Filistinlileri organları için kaçırarak öldürdüğü yolundaki iddiaların yayımlanması nedeniyle, İsveç hükümetini bu iddiaları kınamaya çağırdı.

Verilen bilgiye göre haftalık olağan Bakanlar Kurulu toplantısında, İsveç hükümetinin haberle ilgili özür dilemesini beklemediğini ifade eden Netanyahu, "Biz İsveç hükümetinden bir özür istemiyoruz, kınamalarını istiyor ve bekliyoruz" diye konuştu.

Netanyahu, gazetedeki haberin, "Yahudilerin Hristiyan çocukları kanları için öldürdüğü şeklindeki Orta çağ iftiralarını" hatırlattığını söyledi.

İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, haberle ilgili resmi bir kınama çağrılarını reddetmişti.
İsrail Bakanlar Kurulunda konuşan Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Eliyahu Yişai, Aftonbladet gazetesinin muhabirlerine ülkede çalışma izni vermeyeceklerini söyledi.

Sosyal Güvenlik Bakanı İsaac Herzog, gazeteye karşı yasal adımlar atılmasını istedi.

Maliye Bakanı Yuval Steinitz ise İsveç hükümetini sessiz kaldığı için eleştirdi. Steinitz, İsveç hükümetinin sessiz kalmasının bir diplomatik krizle eş değer olduğunu söyledi.

Haberi "Yahudi düşmanlığının manifestosu" olarak değerlendiren Maliye Bakanı, İsrail'in böyle bir olayı görmezden gelemeyeceğini ifade etti.