'İtirazım var' filminde yaş sınırı düştü

+18 yaş sınırının getirilmesinin büyük tartışma yarattığı 'İtirazım var' filminde yaş sınırı +15'e düşürüldü.

25 Nisan 2014 Cuma, 12:22
Abone Ol google-news

'İtirazım var' filmine Kültür Bakanlığı'nın 18 yaş sınırı getirilmesi büyük tartışma yaratırken filmin senaristi ve yönetmeni Onur Ünlü, Kültür Bakanlığı'na konu ile ilgili olarak itiraz dilekçesini sunmuştu. Bugün karar alan Kültür Bakanlığı, filme getirilen +18 yaş sınırını +15'e düşürdü. Açıklamayı filmin yönetmeni Ünlü twitter hasabından duyurdu.

18 yaş sınırının gerekçesi...

"Yapımını gerçekleştirdiğimiz İtirazım Var adlı eser 17/04/2014 tarihinde ‘Değerlendirme ve Sınıflandırma Alt Kurulu Başkanlığı tarafından ‘ Yönetmeliğin 11. Maddesi gereğince film çocukların ve gençlerin ruh ve beden sağlığını etkileyici unsurlar, genel ahlak, insan onuruna aykırılık ve şiddet içermesi nedeniyle 18 yaş ve üzeri izleyici kitlesi içindir. Televizyonda gösterilmesi halinde 24.00-06.00 saatleri arası uygundur’ kararı alınmıştır.
Filmin içeriğine bakıldığında şiddet içeren sahnelerin son derece sınırlı olduğu, küfür ve kötü söz küfür ve kötü söz kullanımının yaş sınırlaması getirilmeyen diğer filmlere oranla kısıtlı olduğu, filmin hiç bir planında cinsel istismar işaret edecek bir kullanım bulunmadığı, korku öğelerinin hiç yer almadığı bütün bunlara bağlı olarak ahlaka mugayyir, dini değerleri süistimal eden ve insan onurunu rencide edecek bir unsurun olmamasına özellikle itina gösterildiği için yukarıdaki karara itiraz ediyor, ‘Değerlendirme ve Sınıflandırma Alt Kurulu Başkanlığı’ tarafınca yeniden incelenmesini saygılarımızla arz ederiz." şeklinde açıklanmıştı.