İyilik de var umut da

İnsanlığa umut ve cesaret veren, 33 iyilik hikâyesi halkoylamasına sunuldu.

18 Kasım 2018 Pazar, 22:20
Abone Ol google-news

İçimizi karartan onca olumsuzluğa karşın insanlığa umut ve cesaret veren, küçük de olsa fark yaratan, ilham kaynağı olan iyilik hikâyeleri de var. İstanbul Bilgi Üniversitesi, bu hikâyelerin desteklenmesi, toplum tarafından bilinirliğinin artması ve yenilerinin teşvik edilmesine katkıda bulunmak amacıyla “BİLGİ Umut Var” adlı bir proje başlattı.

Hikâyeler öğrenciler tarafından  Birleşmiş Milletler’in yoksulluğu ortadan kaldırmak, gezegeni korumak ve tüm insanların barış ve refah içinde yaşaması için belirlediği 17 “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi” temel alınarak seçildi.  Projenin ilk aşamasının sonunda öğrencilerin seçtiği 33 iyilik hikâyesi www.bilgiumutvar.com adresine yüklendi.

İyilik hikâyelerinin paylaşılarak yayılması, gizli kahramanlarının ilham kaynağı olması için projenin ikinci aşaması olan halkoylaması başlatıldı. Halk jürisi tarafından belirlenen 10 hikâyenin kahramanı, 13 Aralık’ta Santralistanbul Kampusu’nda düzenlenecek törende ağırlanacak. Hikayelere, yarın akşama kadar oy vermek mümkün. İlk 10 projenin kahramanlarına iyilik yaparken ihtiyaç duydukları destekler sunulacak. Bu, bir malzeme ve materyal desteği olabileceği gibi mentorluk, web sitesi yapımı gibi birçok şekilde gerçekleşebilecek. İyilik hikâyeleri şunlar:  İhtiyaç Haritası, Köy Okulları Ablası, Upsendrom Girişimi, Bir Tebessüm İçin Derneği, Enka İyilik Projesi, Hayvansever Gökçer Korkmaz, Hayvansever Mehmet Köksal, Leyla’dan Sonra Gönüllüleri, İyilik Kolyeleri: Sakajewa, Dünya İnsani Yardım Projesi, AHBAP, Doyuran Kareler, Kitap Koala, Hayata Sarıl Lokantası, Askıda Ne Var?, Sepette Ekmek, Bir Destek Bin Huzur, Kanser Savaşçıları Derneği, Düşler Kavanozu, Köy Öğretmeni Cansu Ceylan, Hayat Tamircisi, Mardin Sinekli Bakkal, Herkese Kitap Vakfı, Atma Tamir Olsun, Onkoday Uludağ Onkoloji Dayanışma Derneği, Deliler Kahvehanesi Herkese Açık, Değişim Liderleri Derneği, Öğretmen Mehtap Çevik, Öğretim Üyesi Okan Murat Dede, Kanber Bakkal, TOÇEV Kurucusu Ebru Uygun, Yarına Umut Ol, Zonguldak Meşrutiyet Mahallesi esnafı.