İzmir Vali Yardımcısı Mehmet Suat İlhan'a tutuklama istemi

İzmir'de 'FETÖ' soruşturması kapsamında gözaltına alınan İzmir Vali Yardımcısı Mehmet Suat İlhan tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi.

20 Eylül 2016 Salı, 10:57
Abone Ol google-news

İzmir'de, 'FETÖ' soruşturması kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan İzmir Vali Yardımcısı Mehmet Suat İlhan, adliyede polis tarafından gözaltına alındı. Emniyette işlemleri tamamlanan İlhan, adliyeye getirildi. Olayı soruşturan Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcısı, İlhan'ı dosya üzerinden tutuklanması istemiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk etti. 

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Cumhuriyet Savcısı Sabri Çelik'in yürüttüğü 'FETÖ' soruşturması kapsamında görevden uzaklaştırılan İzmir Vali Yardımcısı Mehmet Suat İlhan, dün sabah Van Erçiş'ten İzmir Adliyesi'ne geldi. Bayraklı Adliye Sarayı C -Blok zemin katta sabah 09.00'dan saat 17.00'ye kadar elinde bir dosya ile koridoru bir baştan bir başa gezen İlhan'ın bu şekilde dolaşması herkesin dikkattini çekti. Kendisine burada ne aradığını soranlara, Başsavcı Vekili Okan Bato'nun odasını soran, eşyalarının avukatında olduğunu, onun gelmesini beklediğini söyleyen İlhan'ın hareketlerinden şüphelenen adliye muhabirleri, cep telefonlarından yaptıkları araştırmada 'FETÖ' soruşturması kapsamında arandığını tespit etti.

Muhabirler durumu Adliye Sarayı Polis Merkezi Amirliği ekiplerine bildirdi. Bunun üzerine karakolda görevli Komiser Bülent Bulut, adliyeden ayrılmak üzere olan İlhan'ı polis memurları ile birlikte gözaltına aldı. Yapılan telefon görüşmeleri sonucu Mehmet Suat İlhan'ın hakkında yakalama kararı olduğu tespit edildi. İlhan, adliyedeki işlemlerinin ardından İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne gönderildi. İlhan'ın işlemlerinin tamamlanmasının ardından bugün adliyeye sevk edileceği belirtildi. İzmir'de 'FETÖ'ye yönelik soruşturma kapsamında, daha önce açığa alınan İzmir Vali Yardımcısı Ufuk Seçilmiş ile Menderes Kaymakamı Ahmet Ufuk Hasçakal 'Silahlı terör örgütü üyesi olmak' gerekçesiyle gözaltına alınmıştı. Tutuklanma talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edilen Seçilmiş ve Hasçakal serbest bırakılmıştı.