Japonya için tsunami uyarısı kaldırıldı

Japonya'da 7,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremden sonra yapılan tsunami uyarıları tehlikenin geçmesinin ardından kaldırıldı.

07 Aralık 2012 Cuma, 08:38
Abone Ol google-news

Devlet televizyonu NHK, depremin ülkenin kuzeydoğu açıklarında meydana geldiğini duyurdu. Depremden hemen sonra tsunami uyarısında bulunuldu. Depremin merkez üssüne yüzlerce kilometre uzaktaki başkent Tokyo'da da binaların sallandığı belirtildi.

Japonya'nın kuzeydoğusunda meydana gelen 7,3 büyüklüğündeki depremden sonra bölge kıyılarına bir metre yüksekliğinde dalgaların vurduğu bildirildi.

Japonya Meteoroloji Kurumu, Büyük Okyanus'un 10 kilometre dibinde, yerel saatle 17.18'de meydana gelen depremden sonra İşinomaki kenti kıyılarına vuran ilk dalgaların bir metreye ulaştığını açıkladı.  Ülkenin birçok bölgesinde hissedilen depremin merkez üssüne yüzlerce kilometre uzakta bulunan başkent Tokyo'da da binalar birkaç dakika sallandı.

Geçen yılki depremde büyük can kaybının olduğu Miyagi bölgesindeki kentlerden Minamisanriku'da yaşayanların, evlerini terk ederek yüksek bölgelere gitmeleri çağrısında bulunuldu.

Belediye yetkililerinden Ryuiçi Omori, karanlık olması nedeniyle halkın evlerini terk edip etmediklerini göremediklerini, telefonların çalışmadığını belirtti.

Miyagi polisi, depremde can ya da mal kaybı olduğuna ilişkin haber alınmadığını, bazı bölgelerde yolların kontrol edilmesi amacıyla trafiğin durdurulduğunu açıkladı.

Bu arada NHK televizyonu, depremden hemen önce normal yayın akışını durdurarak, büyük bir depremin meydana geleceği uyarısında bulundu. Sonrasında sunucu, tekrar tekrar sahil kenarına yakın bölgelerde yaşayanlara yüksek yerlere kaçmaları çağrısı yaptı.
Miyagi'de 11 Mart 2011 tarihinde meydana gelen 9 büyüklüğündeki deprem tsunamiye neden olmuş, deprem ve tsunamide 19 bin kişi ölmüş ya da kaybolmuştu.

Bu deprem, Fukuşima Daiçi nükleer santralinde nükleer sızıntıya yol açmış, sızıntı, 1986 yılındaki Çernobil felaketinden sonra yaşanan en kötü nükleer kriz olmuştu.

Tsunami uyarıları kaldırıldı

Japonya'nın kuzeydoğusunda meydana gelen 7,3 büyüklüğündeki depremden sonra yapılan tsunami uyarıları kaldırıldı.

Japonya Meteoroloji Kurumu, depremden sonra yaptığı tsunami uyarılarını kaldırırken, AFP ajansı, depremde 9 kişinin yaralandığını duyurdu.

Kurum daha önce Büyük Okyanus'un 10 kilometre dibinde, yerel saatle 17.18'de meydana gelen depremden sonra İşinomaki kenti kıyılarına bir metre yüksekliğinde dalgaların vurduğunu açıklamıştı.

 

Japonya'da son 34 yılda 7 ve üstünde 15 deprem yaşandı

Japonya'da 1978 yılından bugüne 7 ve üstü büyüklükte 15 depremin görüldüğü bildirildi. ABD'nin Colorado eyaletindeki Jeoloji Araştırmaları Deprem Bilgi Merkezi uzmanı Randy Baldwin, Japonya'da bugün yaşanan 7,3 büyüklüğündeki depremin, geçen yıl ülkede yaşanan, ardından tsunamiye, Fukuşima nükleer santralinde sızıntıya ve toplam 15 binin üzerinde kişinin ölümüne yol açan Töhoku depreminde kırılan fay hattının devamı olduğunu söyledi.

''New Scientist'' bilim dergisindeki bir haberde görüşlerine yer verilen Baldwin, bugünkü depremin Töhoku depreminin 5'te biri oranında hissedildiğini, depremin ardından en büyüğü 6,2 büyüklüğünde olan 5 artçı deprem daha tespit ettiklerini belirtti. Meydana gelen bir depremin daha büyük ölçekte bir diğerinin tetikçisi olabileceğini ifade eden Baldwin,Japonya'da 1978 yılından itibaren 7 ve üstü şiddetinde tam 15 depremin görüldüğünü açıkladı.

İngiltere Jeolojik Araştırma Kurumu uzmanı Brian Baptie ise Japonya'da geçen yıl 9 şiddetinde yaşanan Töhoku deperiminden birkaç gün önce aynı bölgede 7 şiddetinde bir deprem daha meydana geldiğini hatırlattı. Baptie, büyük bir depremin domino etkisi yaratarak tetikleyeceği diğer "mega" bir deprem olasılığının, uzmanlar arasında bugünlerde sıkça tartışılan bir konu olduğunu ifade etti.

Japonya Nükleer Denetleme Komisyonu, Japonya'da can kaybının yaşanmadığı bugünkü depremin ardından Fukuşima dahil ülke çapında faaliyet gösteren hiçbir nükleer santralde zarar meydana gelmediğini kaydetti.