Japonya'daki tsunami felaketi gündeme geldi

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Japonya'daki deprem ve tsunami sonrasında enkaz kaldırma, ceset bulma ve toplama konusunda yardımcı olmak üzere 33 kişiden oluşan bir grubun, yarın uçakla bu ülkeye gideceğini bildirdi.

17 Mart 2011 Perşembe, 14:57
Abone Ol google-news

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Güldal Mumcu başkanlığında toplandı. AKP Kayseri Milletvekili Yaşar Karayel, deprem konusunda yaptığı gündemdışı konuşmada, Japonya'daki deprem ve sonrasındaki tsunami felaketine değindi. Bu depremin, Türkiye'de depreme karşı alınabilecek önlemleri gündeme getirdiğini belirten Karayel, Türkiye'nin büyük bir kısmının deprem kuşağında olduğunu kaydetti. Karayel, depreme karşı alınması gereken önlemleri anlattı ve Japon halkına geçmiş olsun dileğinde bulundu. Yerlerinden söz alan milletvekilleri de Japonya'daki deprem ve tsunamide hayatını kaybedenler için duydukları üzüntüyü dile getirerek, yaralılara geçmiş olsun temennisinde bulundular. BDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, 21 Mart Nevruz Bayramını, AKP Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş de 18 Mart Çanakkale Zaferi'ni kutladı.
 

'En unutulmaz zaferlerimizden birisi Çanakkale Zaferi'dir'

Deprem konusundaki gündemdışı konuşmaya Hükümet adına yanıt veren Cemil Çiçek, sözlerine ''Tarihte derin izler bırakmış olan 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma ve Deniz Zaferi destanının yıl dönümünde, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitleri ve gazileri anarak'' başladı. Türk tarihinin her sayfasında, vatan topraklarının her karışında bir kahramanlık hikayesinin yattığını belirten Çiçek, ''Ateşin ve kanın düşmediği yer ve bölgemiz yoktur. En unutulmaz zaferlerimizden birisi de Çanakkale Zaferi'dir'' dedi.

Cemil Çiçek, Çanakkale destanının, milli mücadelenin öncüsü ve müjdeleyicisi olduğunu belirtti. İstiklal Savaşı'nın zaferle sonuçlanması ve Türkiye'nin yoktan var edilmesinin, Mehmetçiğin Çanakkale'de ortaya koyduğu kahramanlığın sonucu olduğunu ifade eden Çiçek, şehitleri bir kez daha minnetle ve şükranla andı.
 

Japonya'daki deprem felaketi

Çiçek, Japonya'daki deprem ve tsunami felaketine de değindi. Deprem sonrasında ölü sayısının 10 binlere ulaşmasının sözkonusu olduğunu belirten Çiçek, devlet yöneticilerinin, depremden haberi olur olmaz Japon muhataplarına taziye mesajı gönderdiklerini ve Japon halkının yanında olduklarını söylediklerini kaydetti. Cemil Çiçek, Japonya'nın 1999 depremi sonrasında Türkiye'ye uzattığı yardım elinin unutulmadığını dile getirerek, Türkiye'nin, felaketin ardından bu ülkeye yardım sağlama ve depremden etkilenen Türk vatandaşlarının akıbetini belirleme konusunda harekete geçtiğini bildirdi.

Çiçek, şöyle konuştu: ''Genelkurmay Başkanlığı, Afet Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Dışişleri ve Sağlık bakanlıkları, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Kızılay ve THY, yoğun bir çabanın içerisinde olmuşlardır. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ile Kızılay'ın arama-kurtarma ekiplerini hazır duruma getirmişlerdir. Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarımız için çağrı merkezini faaliyete geçirmiştir. Yardım ve arama-kurtarma ekipleri, Japon makamlarının talepleri doğrultusunda ilk aşamada bölgeye sevk edilmemiş, teyakkuz halinde tutulmuşlardır.'' Başbakan Yardımcısı Çiçek, Japonya'daki deprem sonrasında nükleer santrallerde meydana gelen patlamayı tüm dünyanın yakından takip ettiğini belirtti.
 

'Bakanlık ve Tokyo Büyükelçiliği'nin internet siteleri takip edilsin'

Cemil Çiçek, nükleer tesisin 3 ünitesinde patlamalar ve ardından da radyasyon sızıntısının meydana gelmesi sonucunda, santralin 30 kilometre çapındaki alanda yaşayanların tahliye edildiğini söyledi. Başta Atom Enerjisi Kurumu olmak üzere bu durumun da ilgili makamlarca izlendiğini belirten Çiçek, yurttaşların Dışişleri Bakanlığı ve Tokyo Büyükelçiliği'nin internet sitelerini takip etmelerini istedi.

Çiçek, Japonya'daki Türklerin tahliyesinin gündeme gelmesi ihtimaline karşılık, başta THY olmak üzere her türlü hazırlığın yapıldığını ifade etti. Japonya'nın canlı depremzede bulma ihtimalinin düşük olması sebebiyle, Türkiye'den enkaz kaldırma, ceset bulma ve toplama konusunda yardım istediğini kaydeden Çiçek, ''Buna elbette olumlu karşılık vermekteyiz. 33 kişiden oluşan bir grup, yarın 18.00 uçağı ile Japonya'ya hareket edecektir. Bu ekibin içerisinde, Türkiye Atom Enerjjsi Kurumu, Sağlık Bakanlığı, acil yardım konusunda eğitilmiş uzmanlar olacak. Ekip, araç ve gereçleriyle gidecek'' dedi.

Başbakan Yardımcısı Çiçek, yurt içinde ve dış temsilciliklerde, yarın 18.00'den 21 Mart Pazartesi günü sabahına kadar bayrakların yarıya indirileceğini, resmi futbol müsabakaları öncesinde saygı duruşunda bulunulacağını söyledi. Diyanet İşleri Başkanlığının ayrı bir çalışma içerisinde olduğunu ve Japon büyükelçisi ile görüşüleceğini ifade eden Çiçek, ''Bunların hepsi Japon halkı ile dayanışma içerisinde olduğumuzun, 1999 depreminde bize gösterdikleri yakın ve desteği hafızalarda canlı tuttuğumuzun bir ifadesidir. Elimizden gelen gayreti gösteriyoruz ve bundan sonra da göstermeye devam edeceğiz'' diye konuştu. MHP Isparta Milletvekili Nevzat Korkmaz, çiftçi ve köylünün yaşadığı güncel sorunlar; CHP İstanbul Milletvekili Ahmet Tan da siyaset ve medya üzerinde gündemdışı konuşma yaptılar.