Kadınlar da kemerleri sıktı

Ekonomik krizle birlikte, birçok sektörde olduğu gibi kozmetik ve güzellik sektöründe de kriz sonrası daralma yaşandı. Kadınlar artık saçlarını boyatmak için kuaföre daha uzun aralıklarla gitmeye başladılar. Kozmetik ürünlere ayrılan bütçeler ise kısılıyor.

22 Ocak 2009 Perşembe, 09:08
Abone Ol google-news

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Kozmetik Komite Başkanı Çetin Güvercin, ''Krizden diğer sektörler gibi biz de etkilendik'' dedi.

Hipermarketlerin parfümeri reyonlarının, sektörün yaşadığı en büyük sıkıntıyı oluşturduğunu öne süren Güvercin, ''Bu marketlerde kozmetik ürünlerinin satışının yapılması, küçük parfümeri mağazalarını zora soktu. Gidin AVM'lere, en hareketli bölümlerin kozmetik reyonları olduğunu görürsünüz. Ama gelin çarşıya, parfümerilere bakın, bomboş'' diye konuştu.

Güvercin, kriz sonrasında kozmetik ürünlerdeki satışın yüzde 20-25 civarında düştüğünü gözlemlediklerini ifade etti.

Oda üyesi kuaför ve güzellik salonu sahipleri ile yaptığı değerlendirmeleri aktaran Güvercin, ''Arkadaşlarımız, her ay bakım yaptıran, 45 günde bir saçını boyatmaya gelen bayanların artık 2-2,5 ayda bir gelmeye başladığını söylüyorlar. Kadınlar artık daha az bakımla, en ucuz hizmetle bu işi götürmeyi tercih ediyor. Oysa bakımlılık artık lüks değil, bir ihtiyaç. Güzel kokmak, güzel görünmek bir gereklilik. Ama bunlardan kısıyoruz'' dedi.

Güvercin, sektörün bir kısmının da bu krizden faydalandığını, ''kriz ürünleri'' adını verdikleri ürünlerin satışının arttığını dile getirerek, ''Mesela açık parfümler, böyle bir sıkıntının doğurduğu bir sektör oldu. Bir tarafta 100 dolara, 100 Avroya aldığınız parfümün imitasyonunu 10-15 TL'ye alabiliyorsunuz. Yaşanan süreç, sektörün bu kısmı için bir fırsat oldu'' diye konuştu.
 

"Estetik ameliyatlar erteleniyor"

Estetia Estetik ve Plastik Cerrahi Prof. Dr. Atay Atabey ise genel itibariyle estetik ameliyatların daha ''elektif'', yani hastanın istediği zaman yaptıracağı ameliyatlar olduğu için plastik cerrahide bir yavaşlama olduğunu, hasta sayısında bir azalmanın yaşandığını belirtti.

Prof. Dr. Atabey, ''Gerçi arkadaşlarımla konuştuğumda, zorunlu ameliyatlarda da bir azalma olduğunu söylüyorlar. Bizde hasta 2 ay daha bekleyebilir, daha sonra ameliyat olabilir, ama zorunlu ameliyatların ertelenmesi nasıl oluyor bilemiyorum tabii'' dedi.

Hasta sayısının yanı sıra hastaların ödeme güçlerinde de bir azalmanın dikkati çektiğini anlatan Prof. Dr. Atabey, hastaların eskisi kadar söylenen ücretleri rahat ödeyemediklerini dile getirdi.

Prof. Dr. Atabey, sektördeki daralmanın 1,5 ay öncesine göre bir toparlanma sürecine girdiğini belirterek, ''O zaman yüzde 50 bir küçülmeden bahsederken, şimdi yüzde 30 bir daralmadan söz edebiliriz. Bir toparlanma var, bu duruma yavaş yavaş alışıldı, bekleme dönemi biraz atlatıldı galiba'' diye konuştu.


"Saç boyası alıp kendileri boyuyor, sonra bize gelip tamir ettiriyorlar"

Elit Kuaför Salonu Sahibi Ömer Kasapoğlu ise, böyle kriz dönemlerinde insanların ''acaba yarın ne olacak'' korkusuyla bütün harcamalarını kıstıklarını, nakit paralarını daha dikkatli kullanmaya çalıştıklarını anlattı.

Sektörde yüzde 50 civarında bir küçülme olduğunu anlatan diyen Kasapoğlu, şöyle devam etti:
''Düzenli her ay kuaföre gidip saçını boyatanlar, artık bu kadar sık gitmiyor, kuaförden kesiyorlar. Son zamanlarda daha çok 10-15 liraya hazır boya alıp kullanıyorlar. İki-üç kez bunlarla boyuyor, sonra kuaföre gidip 3 ayda bir ''tamir'' yaptırıyorlar. Kuaför eskiden olduğu gibi bir kadının saçının görüntüsünü değiştirip, biraz moralini düzeltmek istediği bir alan olmaktan yavaş yavaş çıkmaya başladı.''

Kasapoğlu, son dönemde küçük bir azınlığın düzenli kuaföre gittiğini, bunların profiline bakıldığında ise belli bir gelire sahip, daha çok kendi parasını kazanan, yani çalışan kadınlar olduğunu söyledi.

Kasapoğlu, ''İnsanların sağlıktan, eğitimden, mutfaktan kestiği bir dönemde güzellik için harcadıkları parayı kesmeleri çok değil'' diye konuştu.

Desa Bella Estetik ve Güzellik Merkezi Estetisyeni Serap Büslü de, ''Kadınlar bu dönemde de bazı bakımları yaptırıyorlar ama daha uzun aralıklarla oluyor. Ayda bir gelenler iki ayda bir gelmeye başladılar. Bir kısmı da çok büyük problemi yoksa bakım yaptırmamayı tercih ediyor artık'' diye konuştu.