Kanal yöneticisine 'Persepolis' cezası

Tunus’ta mahkeme, İranlı çizer Marjane Satrapi’nin aynı isimli çizgi romanından uyarlanan 'Persepolis' filmini yayınladığı gerekçesiyle bir özel televizyon kanalının yöneticisine para cezası verdi.

03 Mayıs 2012 Perşembe, 14:43
Abone Ol google-news

Mahkeme, Nessma televizyonunun yöneticisi Nebil Karui’yi, 7 Ekim’de animasyon filmi ‘Persepolis’i yayınlayarak “kamu düzenini bozduğu ve ahlak değerlerini tehdit ettiği” gerekçesiyle 2,400 dinar (yaklaşık 3 bin TL) para cezasına mahkum etti.

Karui’nin avukatı Abada Kefi, mahkemenin kararında “kutsala saldırı” gibi bir suçlamayı da ortaya attığını belirterek, karara itiraz edeceğini söyledi.

Kanalın teknisyenine ve bir başka kanal yetkilisine de 1,200’er dinar ceza verildi.

 
"Kutsal değerlere saygısızlık"

Fransa-İran ortak yapımı 'Persepolis', İran İslam Devrimi ve sonrasındaki dönemi küçük bir kız çocuğunun gözünden anlatıyor. Film, Tanrı'nın tasviri olduğu belirtilen bazı görüntüler içerdiği için, bazı çevrelerce kutsal değerlere saygısızlık olarak nitelendiriliyor.

Filmin yayınlanması Tunus’ta geçtiğimiz yıl Arap Baharı’yla devrilen Devlet Başkanı Zeynel Abidin bin Ali’nin gitmesinin ardından İslamcılarla laikler arasında yaşanan çatışmayı da gün yüzüne serdi.

'Persepolis' ilk yayınlandığında, muhafazakar Müslüman Selefi gruplar Nessma televizyonunun binalarına ve Karui’nin evine saldırılar düzenlemişti.

Karui, olayın Tunus’taki ifade özgürlüğü sorunlarının bir işareti olduğunu belirterek, mahkemenin kararının “tarihi olacağını ve bütün bölgeyi etkileyeceğini” söylemişti.