Kapatma nedeni Twitter'ın AKP'li hesapları silmesi mi?

Twitter'ın çok sayıda AKP'li sahte hesabı kapatmasının gecesinde, hükümetin Twitter erişimini yasaklaması dikkat çekti.

21 Mart 2014 Cuma, 13:08

Twitter, bu hafta aktif olmayan sahte kullanıcı hesaplarını silmeye başladı. Twitter seçim dönemi öncesi sistemli bir şekilde açılan ve üretilen bot ve sahte Twitter hesaplarını siyasi ayrım gözetmeksizin silmeye başladı.

Dünyaca ünlü sosyal medya platformu, kullanıcılarından gelen şikayetlerden sonra süreci hızlandıracak adımları attı ve sahte hesaplarla beraber seçimle veya siyasal amaçlı propaganda yapan hesapların çoğunu kapattı.

SÜMEYYE'NİN TROLLERİ GİTTİ

AKP 6 bin kişiyi twitter'da görevlendirmişti. Bunlar gündemi belirlemekle, karşıtlara rahatsızlık vermekle görevliydi. Ses kayıtlarından birinde de Başbakan Erdoğan'ın kızı Sümeyye'nin, "Bizim trollere söyle" diye talimat verdiği de ortaya çıkmıştı.
İşte Twitter'ın çok sayıda AKP'li sahte hesabı kapatmasının gecesinde, hükümetin Twitter erişimini yasaklanması dikkat çekti.

Siyasi Ayrım Yok

Değerlendirme aşamasında herhangi bir siyasi görüş ayrımı yapmayan Twitter, Türkiye'den gerçek olmayan hesapları anında siliyor. Amerikalı platformun bu kadar sert önlem almasının sebepleri arasında, ünlü kullanıcılarının bile farkında olmadan #Beylikdüzünde641Proje gibi etiketlerle tweet atmaları ve son dönem trend topic'lere bakıldığında da, hem dünya geneli hem de birden fazla ülkenin trend topic'leri arasında devamlı ülkemizdeki seçimlerle ilgili başlıkların bulunması etkili olduğu belirtildi.

Twitter tarafından yapılan bu düzenlemelerden sonra sahte hesaplarla seçim propagandası ve benzeri siyasal aktivitelerde bulunulamayacak. Başbakan Erdoğan'ın "Twittır, mivıtır hepsinin kökünü kazıyacağız" açıklamasından sonra Twitter'ın kapatılması sürecin tesadüf olmadığını doğrular nitelikte.