"Karar, müzakereler için yeterli değil"

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail kabinesinin Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimlerinde 10 ay süreyle inşaatların durdurulması kararının, müzakereler için yeterli olmadığını söyledi.

27 Kasım 2009 Cuma, 20:58
Abone Ol google-news

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Venezuela'yı ziyareti sırasında mecliste milletvekillerine hitaben yaptığı konuşmada, İsrail hükümetinin son kararıyla müzakerelere başlayamayacaklarını belirterek, bunun için, her iki tarafın yol haritasına göre hareket etmesinden ve özellikle İsrailliler'in yayılmacı faaliyetlerine son vermelerinden başka koşullarının olmadığını bildirdi.

İsrail kabinesinin bu kararının yenilik getirmediğini, Batı Şeria ve Kudüs'de işgalin süreceğini ifade eden Abbas, ''İsrail Başbakanı, barış ve işgal arasında bir tercih yapmak zorundaydı. Acınacak biçimde, işgali seçti'' dedi.

Abbas, Ortadoğu barış görüşmelerinin uzun tarihinin, geçmişte İsrail'in ''barış istemediğini'' gösterdiğini savunarak, İsrail'i Filistin bölgelerinden ayıran çit ve duvarları yıkılan Berlin Duvarı'na benzetti. Filistin lideri, ''Filistin halkı, dünyanın geri kalan halkları gibi özgür, barış içinde ve bağımsız yaşamak istiyor. Dünya bizi ne zaman duyacak?'' diye konuştu.