Karar öncesi avukatlardan açıklama: Karar kanunsuzdur

Avukat Ömer Turanlı, kararın kanunsuz olduğunu belirterek "Tehvit Selam Terör Örgütü dosyası ile ilgili müvekkillerimize isnad edilen suçlamalar hakkındaki detaylı bilgi olan emniyet müdürü, amiri pozisyonundaki kişilerin gerçeklerin ortaya çıkmasının engellenmesi amacıyla bilerek ve kasıtlı olarak ifadeleri alınmamış ve zapta geçirilmemiştir" dedi.

29 Temmuz 2014 Salı, 20:44
Abone Ol google-news

22 Temmuz operasyonunda gözaltına alınan şüphelilerden 17'sinin sorgusu tamamlanmadan; sorgu hakimi tarafından dosya üzerinden kararın açıklanacağının belirtilmesi üzerine avukatlar adliye önünde açıklama yaptı.

22 Temmuz Operasyonu'nda gözaltına alınanların avukatları tarafından tarafından yeni bir açıklama yapıldı. Grup adına Avukat Ömer Turanlı tarafından yapılan açıklamada; “İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından sorguya sevk edilen tüm polislerimize aynı suçlar isnat edilmiştir. Bu suçlar casusluk, evrakta sahtecilik, özel hayatın gizliliğini ihlal etme, kişisel verileri hukuka aykırı olarak kaydetme, suç uydurma, suçlarıdır. Öncelikle belirtmek isteriz ki, 'Ceza Muhakeme Kanununa' göre her bir kişinin işlediği iddia edilen suç ayrı ayrı belirlenerek ve gerekiyorsa, sorguya sevk edilmeleri gerekirken toptancı bir anlayışla ve baştan savma bir soruşturma ile tüm şüphelilere basma kalıp bir şekilde aynı suçlar isnat edilmiştir" denildi. Turanlı “Casusluk iddiası ve diğer suç isnatları bilinçli olarak çirkin bir iftira niteliğinde müvekkillerimize isnat edilerek hem kamuoyu önünde rencide edilmeleri ayrıca algı operasyonuyla peşinen suçluymuş gibi göstermeye çalışılması ve tutuklanmalarını temin maksadıyla ortaya konulmuştur." dedi. Resmi evrakta sahtecilik iddiası da Ömer Turanlı tarafından dile getirildi. Bu iddia ile ilgili belgelerinde, emniyet, savcılık ve sorgu hakimliği aşamasında avukatlara bildirilmediği belirtildi.

 

17 KİŞİNİN SORGUSU YAPILMAYACAK

Ömer Turanlı açıklamada, 17 kişinin ifadesinin alınmadan dosya üzerinden karar alınacağını dile getirerek şunları söyledi: “Şu an öğrenmiş olduğumuz son duruma göre sorguya sevk edilen 32 kişinin savunmasının alındığı, bunların da usul ve yasaya uygun alınmadığı, geriye kalan 17 kişinin sorgusuna avukatları olarak bizler katılarak savunma yapmak istememize karşın mahkemenin sorgunun bugüne kadar yeterince uzamış olduğu gerekçe gösterilerek geriye kalan 17 kişinin sorgusunun yapılmayacağını ve ifadesi alınmaksızın dosya üzerinden bu akşam saat 21.00' da kararın açıklanacağını öğrenmiş bulunmaktayız. Şu açıkça bilinmelidir ki; Tehvit Selam Terör Örgütü dosyası ile ilgili müvekkillerimize isnad edilen suçlamalar hakkındaki detaylı bilgi olan emniyet müdürü, amiri pozisyonundaki kişilerin gerçeklerin ortaya çıkmasının engellenmesi amacıyla bilerek ve kasıtlı olarak ifadeleri alınmamış ve zapta geçirilmemiştir." denilen açıklamada, kararın kanunsuz olduğu belirtildi.

 

'SAVUNMA ALINMADAN KARAR VERİLECEĞİ AÇIKLANMIŞTIR'

Savunmaların zapta geçirilmediği iddia edilen açıklamada şöyle denildi “Şu an şüpheliler ve müdafileri olarak adliyede hazır bulunmaktayız. 8 gündür emniyet savcılık ve sorgu safhasında müvekkillerimizin 'Anayasal Hakları' olan 'savunma hakkı' tüm engellemelere ve baskılara rağmen yerine getirmeye çalışmaktayız. Sorgulama sırasında müvekkillerimize yöneltilen çirkin ve asılsız iftiralarla ilgili savunmalarımız zabta geçirilmemiştir. Bu hususa ilişkin meşru taleplerimiz her seferinde gerekçe gösterilmeksizin hakim tarafından reddedilmiştir. Son durumda da yine bu hususa ilişkin taleplerimiz mahkeme tarafından reddedilerek savunma alınmadan karar verileceği açıklanmıştır"

 

'KARARI CÜBBESİ OLMADAN AÇIKLADI'

17 kişinin sorgusu tamamlanmadan kararın açıklanmasıyla ilgili olarak “Bir kısım müvekkillerimizin hiçbir aşamada savunmaları alınmadığı halde karar tesis edilecektir. Eğer gecikme olduğu iddia ediliyor ise adliyede bulunan 6 adet sorgu hakimliği devreye sokularak bu işlem bir günde de bitirilebilirdi." denildi. Ayrıca mahkeme hakiminin şüpheli müdafi Ali Çelik'e kararını cübbesi olmadan açıkladığı iddia edilerek “Mahkeme hakimi şüpheli müdafi Ali Çelik'e kararını cübbesi olmadan açıklamış olup ayrı bir skandala imza atması biz hukuk devletinin temel kurumlarından biri olan savunma avukatlarını da ayrıca üzmüştür" denildi.

 

'PARALEL YAPI ALGISIYLA İLGİSİ YOK'

Soruşturmanın paralel yapı ile bir ilgisinin bulunmadığı dile getirilen açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi: "Tüm Türkiye şunu bilmelidir ki bu soruşturmanın ne emniyet, ne savcılık ne de sorgu aşamasında hiçbir şekilde uydurulan paralel yapı algısı ile ilgili soru sorulmamıştır. bu soruşturmaya kasıtlı olarak paralel yapı diyen medya organlarına ve yazarlarına karşı müvekkillerimiz tüm yasal haklarını kullanacaktır. Artık ülkemiz bu paralel yapı iftirasına bir son vererek asıl amacın Selam Tevhit Kudüs örgütü soruşturması ile Türk tarihinin en büyük yolsuzluk operasyonu soruşturmalarının kapatılması amacı olduğunu anlamalıdır."