Karzai ve Zerdari, Londra'da buluştu

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari, Afganistan'da gelecek 6 ayda barış anlaşması sağlanması yönünde çalışmak için anlaştı.

04 Şubat 2013 Pazartesi, 15:37
Abone Ol google-news

İngiltere Başbakanı David Cameron'ın ev sahipliğinde Londra'da bir araya gelen Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ve Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari ayrıca, barışın sağlanması için tüm önlemleri alacaklarını söylediler. Görüşmelerin ardından düzenlenen basın toplantısında David Cameron, "Afganistan ile Pakistan arasında daha önce benzeri görülmemiş düzeyde bir işbirliği sağlandığını" söyledi.

Görüşmelerde, Afganistan'ın yürüttüğü barış süreci ve Afganistan ile Pakistan arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesinin ele alındığını belirten Cameron, "tüm tarafların Afganistan'da barışın gelecek 6 ay içerisinde sağlanması için gerekli önlemleri almaya bağlı olduklarını" kaydetti.

Afganistan ve Pakistan liderleri ayrıca Taliban'a, Katar'ın başkenti Doha'da bir ofis açarak Afgan hükümetiyle diyalog kurma çağrısında bulundu. Karzai ile Zerdari iki ülke arasındaki bağları güçlendirmek için "Stratejik Ortaklık Anlaşmasını" imzalama konusundaki kararlılıklarını da dile getirdiler.

Üçüncüsü yapılan görüşmelere ilk kez Afgan ve Pakistanlı ordu ve istihbarat yetkilileri de katıldı. İngiltere Başbakanının inisiyatifiyle geçen yıl başlatılan süreçte, Karzai ile Zerdari uluslararası gücün gelecek yıl Afganistan'dan çekilmesinin ardından izlenilecek yolda birlikte çalışmak için anlaşmıştı.

Üçlü zirvenin ilki Kabil'de, ikinci ise New York'ta yapılmıştı. NATO güçleri 2014 yılının sonuna kadar Afganistan'dan tamamen çekilmeyi hedefliyor. İngiltere bugün Londra'da yapılan üçlü görüşmeyle, "Taliban'a Afganistan'daki siyasi barış sürecine katılmak için açık bir mesaj verildiğini" bildiriyor.