Kaynana devri kapanıyor mu?

Üniversite mezunu çalışan kadınların, çocuklarının bakımında, anneleri veya kayınvalideleri yerine profesyonel yardımı tercih ettiği belirlendi.

07 Haziran 2009 Pazar, 07:10
Abone Ol google-news

Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri Bölümü Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Seda Şengül ve Yrd. Doç. Dr. Gülsen Kıral'ın yaptığı, ''Türkiye'de kadının iş gücü piyasasına katılımında ebeveynlerinin etkisi'' isimli araştırmada, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) Hane Halkı İş gücü Anketi verilerinden faydalanılarak, yaşlı ebeveynlerin kadınların iş gücüne katılımına etkileri değerlendirildi.

Erzurum'da düzenlenen ''10. Ekonometri ve İstatistik Sempozyumu''na katılan Doç. Dr. Seda Şengül, yaptığı açıklamada, bir yıl süren çalışmalarında, 20 bin 35 kadının, ebeveynlerinin iş gücü piyasasına katılımına ne gibi etkilerinin olduğunu değerlendirdiklerini söyledi.

Çalışmalarında çok farklı sonuçlara ulaştıklarını ifade eden Doç. Dr. Şengül, şunları kaydetti:
''Yaşlı ebeveynlerin kadınların iş gücüne katılımına ne gibi etkilerinin olduğu yönünde fazla bir çalışma olmamasından esinlenerek harekete geçtik. TÜİK'in hane halkı iş gücü anketi verilerinden yararlandık. 20 bin 35 kadını kapsayan çalışmamızda, yaşlı ebeveynlerin yardım edici ve yardıma muhtaç yönlerinin kadının iş gücüne katılımına etkilerini değerlendirdik.''

Ekonomik krizler

Doç. Dr. Şengül, Türkiye'nin geleneksel yapısından dolayı, kadınının kocasından daha çok çocuk bakımını ve yaşlı, anne babasının bakımını üstlendiğini, ülkede yaşanan ekonomik krizlerin, kadınların iş gücü piyasasına katılımı da zorunlu kıldığını bildirdi.
Yaşlılar için huzurevleri ve bakımevlerinin yeterli düzeyde olmadığını, olsa bile yaşlı ebeveynlerin birçoğunun gelir düzeninin iyi olmadığını belirten Doç. Dr. Şengül, şöyle devam etti:
''Üniversite mezunu çalışan bayanların dışında çalışan kadınlarımızın almış oldukları maaşlar oldukça düşük. Dolayısıyla bu eğitim düzeyinde çalışan kadınlarımız iş gücü piyasasına katılabilmek için çocuklarının bakımında yaşlı aile büyüklerine ihtiyaç duyuyorlar. Burada yaşlı ebeveynlerin iki rolü karşımıza çıkıyor birincisi yardım edici diğeri ise yardıma muhtaç rolüdür. Çalışmada çocuk sayısı, kadının ve eşin eğitim düzeyi, gelir ve istekler gibi verileri değerlendirdik. Yaşlı ebeveynin kadına yardım edici rolü kadının iş gücü piyasasına katılımını olumlu yönde etkiliyor. Sonuçta kadın anne ve kayınvalideden yardım alırsa iş gücü piyasasına katılımda daha istekli olacaktır sonucuna ulaştık. Aynı zamanda yaşlı birey yardıma ve bakıma muhtaçsa, yetişkin kadının iş gücü piyasasına katılımı da bu durumdan negatif yönde etkileniyor.''

Üniversite mezunu kadınlar

Doç. Dr. Şengül, çalışmalarındaki en önemli bulgulardan birisinin ise üniversite mezunu kadınların yaşlı ebeveynlerinden yardım almayı tercih etmemeleri olduğunu söyledi.
Bu durumun nedeninin üniversite mezunu kadınların çocuklarını kreş ve anaokulu gibi profesyonel eğitim merkezlerinde eğitilmesi istemeleri olduğunu anlatan Şengül, şöyle devam etti:
''Üniversite mezunu kadınlarımız hem çocuğunun eğitimi hem de sosyalleşmesi açısından profesyonel yardım almayı seçiyorlar. Yaşlı ebeveynlerinden yardımı tercih etmiyorlar. Tabi bunda gelir düzeyininde önemli bir etkisi var. Ayrıca, 14-15 yaşında çocuğu olan her eğitim düzeyinden kadının da yaşlı ebeveynlerinden yardım taleplerinin sayısının az olduğunu tespit ettik.''

Doç. Dr. Şengül son olarak, ulusal ve uluslararası dergilerde makale olarak yayımlamayı planladıkları çalışmalarını ilk kez Erzurum'da sunduklarını bildirdi.